Oszczędność się opłaca

Możemy zastanawiać się i snuć przeróżne teorie czy Polacy są narodem oszczędnym?  W wielu przypadkach twierdzi się, że nie, ale gdyby wierzyć analitykom bankowym na kontach naszych rodaków jest sporo gotówki. Ostatnie informacje mówią nawet o ponad bilionie złotch przetrzymywanych na kontach bankowych. Niestety najczęściej trzymanych na niskooprocentowanych kontach. Zresztą oprocentowanych to zbyt dużo powiedziane, bowim najczęściej jest to oprocentowanie grubo poniżej jednego procenta – na przykład w pekao 0,01%. Ale ponoć są też i tacy, którzy nadal nie mają zaufania do banków i trzymają swoje pieniądze w domach. Ponoć w ten tradycyjny domowy sposób przetrzymywanych jest około 70-80 miliardów złotych. Dlaczego by nie spożytkować tych pieniędzy wpłacając je na przykład na konta oszczędnościowe, bądź lokaty bankowe? Czy Polacy wiedzą jak zarobić pieniądze? I w jednym i drugim przypadku oprocentowanie jakie towarzyszy tym produktom pozwoliłoby, aby pieniądze gromadzone od lat w przysłowiowych skarpetach pracowały na swoich właścicieli w bankach, mimo, iż na przykład oprocentowanie lokat stale spada. Ale jest!

Jak zarobić pieniądze w inny sposób? Cóż, wydaje się, że nic prostszego. Fundusze inwestycyjne. Jednak Inwestowanie w nie bez wiedzy na jakim rynku się poruszamy należy do bardzo ryzykownych przedsięwzięć, ale jak się okazuje takich ryzykantów nam nie brakuje. Inwstowanie w fundusze inwestycyjne powinno się opierać przynajmniej na podstawowej wiedzy o tej branży i jeżeli nie chcemy na tych inwestycjach stracić, to albo się podszkolmy albo dajmy sobie spokój z tą zabawą…

Z ostatnich doniesień wynika, że na giełdzie papierów wartościowych oraz funduszach inwestycyjnych nadal trwają wzrosty, czyli koniunktura utrzymuje się. Ostatnie notowanie giełdowe zdają się to potwierdzać. Również analitycy giełdowi zapewniają, że przez najbliższe miesiące nie należy martwić się o wyniki giełdowe, a wzrosty w funduszach inwestycyjnych są niemal gwarantowane. Dobrze, że chociaż znawcy tego tematu używają takich słów jak “niemal”, bowiem nie da się przewidzieć w 100 procentach, czy i jak długo jeszcze hossa na tym rynku potrwa.

Ale przecież nikt nam nie każe od razu grać na giełdzie. Jeśli chcemy wiedziec jak zarobić pieniądze możemypoczytac różne książki, a jeszcze lepiej przejrzeć oferty winternecie. Fundusze oczywiście się opłacają. Trzeba jednak natrafić na taki, który faktycznie te zyski przynosi.