OFE, co to takiego.

Listopad 29
21:14 2011
Oceń ten artykuł

Co to jest otwarty fundusz emerytalny (OFE)? Młodzi ludzie z pewnością nie myślą o emeryturze, jednak warto już dziś zastanowić się nad swoja przyszłością i wybrać fundusz emerytalny.

Otwarty fundusz emerytalny zalicza się do tak zwanego II filaru czyli dotyczy ludzi urodzonych po 1968 roku, jest funduszem obowiązkowym, zarządzanym przed podmioty prawne.
Każdy kto urodził się po 3 grudnia 1968 roku powinien wybrać towarzystwo emerytalne zajmujące się jego funduszem. To właśnie na konto OFE co miesiąc z naszej wypłaty odliczane jest 2,3%, które przepisuje się na konto funduszu emerytalnego. Zadaniem towarzystwa ubezpieczeniowego jest pomnażanie środków zebranych na koncie. Po osiągnięciu wieku emerytalnego środki te są nam  wypłacane. W przypadku śmierci osoby, który założyła fundusz, pieniądze wypłacone są osobie z rodziny.
Ważne jest aby wybrać OFE samodzielnie. Ze względu na to, że jest obowiązkowe, w przypadku gdy nie wybierzemy funduszu, ZUS zrobi to w naszym imieniu. Nie chcemy przecież, by nasze pieniądze trafiały na konto funduszu, który nie będzie pomnażał naszych środków.
Dlatego, ze wybór fundusz emerytalnego jest ważny, warto jest skorzystać rankingu klasyfikującego najlepsze towarzystwa emerytalne. Istnieje wiele portali finansowych, które przygotowując gotowe zestawienia najlepszych ofert. Dzięki temu nie musimy przeglądać propozycji „ na piechotę”ranking OFE pomogą nam w decyzji, gdzie najlepiej składać pieniądze i spędzić dogodną „jesień życia. Pamiętajmy jednak, że wybór konkretnej ofert, nie wiąże nas z nią do końca życia. Jeśli nie jesteśmy zadowoleni z usług wybranego przez towarzystwa emerytalnego umowę z nim możemy zerwać i przenieść swoje środki gdzie indziej. Najchętniej wybierane  i zresztą najbardziej popularne fundusze to MetLife Amplico, Generali, ING czy PZU.