Nie tylko osoby fizyczne

Marzec 03
07:59 2012
Oceń ten artykuł

Trudności z uzyskaniem kredytu sprawiają, że klienci zaczynają się rozglądać za innymi formami pożyczania pieniądze. I niestety coraz częściej zwracają się ku wszelkiej maści firm pożyczkowych w tym lombardów. I ostatnio coraz lepiej zaczynają funkcjonować zapomniane wcześniej lombardy, które na początku lat dziewięćdziesiątych powstawały w naszym kraju jak grzyby po deszczu. Ale w latach kiedy kredyt bankowy był na wyciągniecie ręki, kiedy o pożyczkę było bardzo łatwo, a ludzie bez żadnego problemu za kredyt kupowali mieszkania, samochody czy też sprzęt agd i rtv lombardy nie były nam potrzebne. Zamykano więc ten nie intratny biznes, ale byli także tacy właściciele lombardów, którzy postanowili przeczekać. Są też i tacy, którzy wyczuwając interes otwierają właśnie lombardy.
– W sytuacji kiedy wielu polskim rodzinom coraz gorzej się powodzi, kiedy nie mają żadnych szans na kredyt w banku, kiedy nawet firmy pożyczkowe odwracają się do nich tyłem taki kredyt lombardowy to ostatnie z wyjść. Dlatego ludzie zastawiają w lombardach co tylko mają jeszcze cennego w domu, aby po prostu przeżyć. Teraz kredyt lombardowy to dla wielu osób jedyny możliwy sposób na dotarcie do gotówki – stwierdził jeden z kredytobiorców.
Charakterystyczna jest wypowiedź jednej z klientek lombardów – często cytowana – , która tak stwierdziła: “Jeszcze tylko psa i męża nie zastawiałam w lombardzie, ale tylko dlatego, że jest to niemożliwe”, ale tak robi wiele osób i wcale nie jest to takie śmieszne. A zastawia się teraz wszystko poczynając od biżuterii na sprzędzie elektronicznym i agd kończąc. Bieda coraz bardziej zagląda nam do oczu i coraz trudniej żyje się wielu polskim rodzinom. Problem jest tym większy, że trudno jest teraz o kredyty konsumenckie, czy konsumpcyjne, a więc osobom znajdującym się w potrzebie pozostaje już tylko kredyt lombardowy. Czyli kredyt brany w lombardach pod zastaw określonych przedmiotów. Ale nie tylko osoby indywidualne mogą starać się o kredyt lombardowy, bowiem także o takie kredyty mogą też starać się nawet banki komercyjne w banku centralnym pod zastaw papierów wartościowych, czy też metali szlachetnych. Z kolei banki komercyjne mogą i udzielają takich kredytów osobom fizycznym lub prawnym na przykład pod zastaw określonej nieruchomości. W związku z tym na czas trwania umowy bank przejmuje zastawioną nieruchomość i podobnie jak w zwykłym lombardzie jeżeli kredytobiorca nie wywiąże się z umowy bank ma prawo nieruchomość tę nieruchomość po prostu sprzedać.