Nie tylko dotacje

Od kiedy Polska weszła do Unii Europejskiej stale musi dostosowywać swoje przepisy do unijnych i często jest to bardzo uciążliwe dla naszych rodaków, a przede wszystkim jest to droga i wątpliwa przyjemność. Ale są też dobre skutki  wejścia naszego kraju w struktury unijne, a chodzi przede wszystkim o dotacje z unii, z których korzysta cała nasza gospodarka.
– To prawda, bowiem gdyby nie dotacje z unii bylibyśmy w ogonie europy, a nasi przedsiębiorcy dawno już by zbankrutowali. Gdyby nie dotacje z unii nasz sport i kultura kulałyby jak za czasów peerelu. Wreszcie gdyby nie dotacje z unii nie mogłoby się tak rozwijać nasze szkolnictwo. Przykłady można oczywiście mnożyć, ale prawda jest taka, że to właśnie dotacje z unii uwolniły nas z zaścianka europy wschodniej – stwierdził znawca tego rynku.
Aby jednak nie było tak różowo to należy też podać przykłady negatywne. Zacznijmy od własnego podwórka. Od 1 stycznia 2011 roku rząd uraczył nas podwyżką podatku VAT co sprawiło, że wzrosły ceny paliw i energii, a to z kolei wywołało lawinowy wzrost cen we wszystkich sektorach naszej gospodarki, w tym także wzrost cen produktów oraz usług. Ma to oczywiście bezpośredni wpływ na nasze budżety domowe, które i tak są już mocno nadwyrężone poprzez trudności na rynku pracy i i płac. W zasadzie jeszcze nie umilkły echa tej podwyżki, a już szykowana jest nowelizacja ustawy o podatku VAT. Nowela dotyczyć ma podwyżki z 8 do 23 procent podatku VAT na ubranka niemowlęce oraz obuwie dziecięce. Kolejne zmiany dotyczyć mają także nowych zasad w rozliczaniu podatku przy obrocie złomem, nieodpłatnych przekazań towarów czy doprecyzowanie przepisów dotyczących zwolnienia usług medycznych. W projekcie nowelizacji tej ustawy było także wprowadzenie podatku VAT za pakiety medyczne fundowane przez firmy pracownikom, ale na szczęście rząd wycofał się z tego projektu. W przeciwnym razie takich pakietów pracownicy firm już by nie otrzymywali. Natomiast najbardziej dotkliwie uderzy rodziców po kieszeni podwyżka VAT na ubranka niemowlęce oraz obuwie dziecięce, które i tak są już dostatecznie drogie. Nie jest to jednak wymysł rządowy, ale równianie do przepisów unijnych. Taką właśnie decyzję podjął Europejski Trybunał Sprawiedliwości i zobligował Polskę do stosowania się do nich. Szkoda tylko, że podobnych równań ETS nie stosuje do wynagrodzeń w poszczególnych krajach unijnych. Przypomnijmy o absurdalnym raporcie jaki komisarze brukselscy wysmarowali o polskim systemie emerytalnym oraz świadczeniach jakie otrzymują polscy emeryci. Otóż zdaniem unijnych urzędników polscy emeryci należą do najwyżej uposażonych tego typu grup w krajach zjednoczonej Europy. I nawet “dojczemeryci” oraz “angloseniorzy” nie mogą się równać z polskimi seniorami. To może warto wyrównać też stawki wszystkim emerytom unijnym? Tak czy inaczej każda podwyżka VAT, każda unijna zmiana w przepisach oznacza kolejny drenaż kieszeń polskiego podatnika. Jak długo jeszcze?…

0 komentarzy

Brak komentarzy!

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, ale możesz być pierwszą osobą która skomentuje ten artykuł.

Napisz komentarz

Napisz komentarz

Subskrybuj ten blog

Wprowadź swój adres email aby otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach.

Centrumkredyt poleca