Nie ma kredytów jest leasing

Maj 17
09:28 2010
Oceń ten artykuł

Kiedy po koniec ubiegłego roku banki zapowiadały złagodzenie warunków kredytowych dla przedsiębiorców, nie brakowało naiwnych, którzy bankom uwierzyli. Niemal natychmiast wzrosła ilość chętnych na założenie własnej działalności gospodarczej, ponieważ w perspektywie były kredyty na tego rodzaju działalność. I rzeczywiście niektóre banki zmniejszyły marże, prowizje, złagodziły naliczanie zdolności kredytowych. Jednakże dotyczyło to przede wszystkim klientów indywidualnych oraz rynku kredytów hipotecznych i mieszkaniowych. Niestety tylko niewielka część firm skorzystała na ociepleniu klimatu kredytowego. Owszem deklaracje były, ale na tym zwykle się kończyło i o kredyty dla firm jak było trudno taka jest nadal.
– Mimo znanych problemów banki zaczynają jednak łagodzić swoje stanowisko w sprawie polityki kredytowej – twierdzi doradca finansowy. A jeżeli nie łagodzą to przynajmniej nie zaostrzają. Ostatnio zbadano ponad 30 banków, których udział należności od przedsiębiorstw i gospodarstw domowych w portfelu sektora bankowego wynosi ponad 83%. Jeżeli chodzi o kredyty dla przedsiębiorstw to większość banków nie zmieniła warunków ich przyznawania. Złagodziły nieco kryteria udzielania kredytów małym i średnim firmom /skąd takie dane?…/, obniżyły też marże dla kredytów o tak zwanym normalnym profilu ryzyka. O ile banki spodziewają się złagodzenia kryteriów kredytów krótkoterminowych, o tyle mają zamiar jeszcze zaostrzyć je dla kredytów długoterminowych. I to jest małopocieszająca perspektywa dla przedsiębiorców.
O tym, że banki nie mają zamiaru – przynajmniej na razie – złagodzić swoich kryteriów przyznawania kredytów firmom, wie każdy przedsiębiorca. Nic więc dziwnego, że firmy coraz częściej stawiają na leasing dla firm. To prawda, że leasing dla firm nie zawsze się sprawdza, bowiem czasami przedsiębiorstwo potrzebuje gotówki – leasing tego nie zapewnia. Przedsiębiorstwa mogą brać w użytkowanie przeróżnego rodzaju przedmioty, poczynając od samochodów i na liniach energetycznych oraz samolotach kończąc. W leasing można też brać hale fabryczne, magazyny, sklepy oraz hotele. Spektrum leasingowe jest szerokie i wybór ofert wprost nieograniczony. Skoro banki nie mają zamiaru zmienić swojego stanowisku w stosunku do kredytowania polskich przedsiębiorstw , to polskie przedsiębiorstwa postawią, a raczej stawiają, na leasing dla firm.