Nie inwestuj w roczne

Na rynku lokat bankowych jak zwykle niewiele zmian, oprocentowanie lokat częściej spada niż rośnie i nie są one już tak atrakcyjnym towarem jak kiedyś. Najczęściej banki, jeżeli wykonują jakiekolwiek ruchy w kierunku uatrakcyjnienia swoich ofert, to są to ruchy raczej in minus kosmetyczne. Czasami się jednak zdarza, że banki obniżając oprocentowanie lokat krótkoterminowych w zamian podwyższają oprocentowanie lokat długoterminowych. Problem w tym, że lokaty długoterminowe, czyli lokaty roczne, a także dwuletnie i trzyletnie nie cieszą się zbyt wielkim zainteresowaniem. Największe powodzenie mają lokaty jednodniowe i nieco mniejsze 1, 3 i 6 miesięczne. Lokaty roczne, nie mówiąc już o dwu i trzyletnich mają niewielu amatorów. Najczęściej też wybierane są lokaty z dzienną kapitalizacja odsetek, a to z tego powodu, ponieważ unikają podatku Belki. Poza tym lokakty mają teraz konkurencję w postaci kont oszczędnościowych.
– Zainteresowanie lokatami długoterminowymi jest mocno ograniczone z kilku powodów. Najważniejszy powód to inflacja. Trudno bowiem przewidzieć jak kształtować się będzie inflacja na przestrzeni 12 miesięcy, nie mówiąc już o 24 czy 36 miesiącach i ile na takiej lokacie możemy zyskać, a ile stracić. Pamiętajmy, że rzeczywisty zysk z lokaty naliczany jest po odliczeniu podatku oraz współczynnika inflacji. Jeżeli jednak mimo wszystko zdecydujemy się na lokaty roczne czy też dwuletnie, to z ostatnich notowań rynku lokat wynika, że najlepsze lokaty roczne proponuje meritum bank (5,35%), getin bank (5,25%) oraz fm bank (5,0%) – stwierdził znawca rynku depozytów bankowych.
Trzeba też nadmienić, iż w porównaniu do wcześniejszych rankingów lokat największe zmiany zaszły w lokatach rocznych z dzienną kapitalizacją odsetek, bowiem meritum bank i fm bank strąciły getin bank i noble bank aż na trzecią pozycję. Depozyty bankowe są formą oszczędzania, a nie inwestowania, więc ich oprocentowanie nigdy nie będzie tak wysokie jak kilka lat temu, kiedy banki starały się zebrać jak największy kapitał. Ten czas już minął. Teraz średnie oprocentowanie lokat rzadko przekracza 5 procent, a tylko sporadycznie osiąga granicę 6 procent. Jednakże zakładanie depozytów o wyższym oprocentowaniu wiąże się najczęściej z określonymi ograniczeniami, czy też zobowiązaniami. Teraz rynek lokat nie jest już tak atrakcyjny, szczególnie dla lokat długoterminowych. Mniejsza inflacja oraz zapowiadana zmiana stóp procentowych w 2010 roku miała wplynąć na większą atrakcyjność rynku lokat, tymczasem jest akurat odwrotnie.