Narodowy trzyma rękę na pulsie

bank narodowy

Polskie banki zupełnie nieźle radziły sobie w dobie największego kryzysu. Kiedy padały jedna po drugie wielkie finansowe korporacje nasze banki były mądrzejsze w swych działaniach i czekały na lepsze czasy. I doczekały się, ale nie ulega wątpliwości, że pomógł im w tym bank narodowy, który mądrze rozdawał karty. To między innymi dlatego bank pko bp został liderem wśród banków Europy Środkowo-Wschodniej. Obliczono, że pko bp w 2009 roku wypracował zysk netto w wysokości dwóch miliardów trzystu sześciu milionów złotych, a aktywa banku wzrosły do 156 miliardów złotych. Prezes zarządu banku pko bp Zbigniew Jagiełło stwierdził, że jego bank tym samym umocnił swoja pozycję lidera bankowości w kraju, bankowości detalicznej oraz bankowości gospodarczej.
– Aktywność biznesowa banku wzrosła w warunkach spowolnienia wzrostu gospodarczego, a w drugiej połowie roku ubiegłego nastąpiło znaczne przyśpieszenie. W efekcie wolumeny kredytów i depozytów należą do najwyższych w Polsce – przekonuje prezes.
Szkoda tylko, że nie dodał, iż bank ten stosuje niedozwolone metody reklamowe i nie do końca jest w porządku wobec swoich klientów. Przypomnijmy, że bank pko bp został ukarany przez UOKiK grzywną w wysokości 5,7 mln. zł. za to, że w reklamach lokat wprowadzał swoich klinetów w błąd. Bank podawał oprocentowanie w skali roku swoich lokat bankowych w wysokości 6 procent. Logiczne jest, że naliczanie oprocentowania powinno zacząć się od chwili podpisania umowy przez klienta. Niestety, ale nie w banku pko bp, który tę decyzję pozostawił sobie. Klienci dowiadywali się o tym dopiero kiedy zjawili się w placówkach banku mając zamiar takie lokaty wykupić. Tylko co to za kara dla tak potężnego banku? Podobnych nieprawidłowości w bankach nie brakuje, ale bank juz o tym milczy. Poza tym kara w takiej wysokości dla banku jest po prostu śmieszna i ma wymiar raczej symboliczny. Zresztą podobne metody reklamowe stosuja niemal wszystkie banki, na przykład dopisując drobnym druczkiem, iż oferty reklamowe nie są rzeczywistymi ofertami. Tak jest przy reklamach kredytów i depozytów. O tym jednak najczęściej klient dowiaduje się przy finalizowaniu umów. Czy bank narodowy ma wpływ na poczynania banków? Też raczej symboliczny, ponieważ są to jednostki samodzielne, aczkolwiek działające w oparaciu o aktualne przepisy. Ale jakoś komisja nadzoru finansowego krzywdy jakoś swoim podopiecznym nie robi.
– Rzeczywiście podobnych praktyk nie brakuje. Tak na przykład dzieje się z kredytami. Każdy bank w swojej ofercie kredytowej wskazuje na niskie oprocentowanie kredytu, ale zawsze podaje, że oprocentowanie kredytu rozpoczyna się od dolnej granicy. Nigdy, albo prawie nigdy, nie podawana jest górna granica. Poza tym w ofercie nie uświadczy się informacji o wysokości prowizji, ile wyniesie klienta opłata przygotowawcza, jak wysoka jest marża i ile klient zapłaci za ubezpieczenie kredytu. Takich informacji banki nie przekazują, bo nie chcą odstraszyć klientów. I mają się czego bać, bowiem po podliczeniu zwykle okazuje się, że rzeczywisty koszt takiego czy innego kredytu jest kilkakrotnie większy niż ten reklamowany. Takie są banki i takie są ich praktyki. A bank narodowy? Cóż każdy sobie rzepkę skrobie.

0 komentarzy

Brak komentarzy!

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, ale możesz być pierwszą osobą która skomentuje ten artykuł.

Napisz komentarz

Napisz komentarz

Subskrybuj ten blog

Wprowadź swój adres email aby otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach.

Centrumkredyt poleca