Najlepszy Otwarty Fundusz Emerytalny

Luty 07
18:02 2012
Oceń ten artykuł

Otwarte Fundusze Emerytalne powstały w roku 1999 roku po zmianach w ustawie emerytalnej. Nazywane w skrócie OFE stanowią II filar w trzyfilarowej reformie. I i II filar są obowiązkowe dla każdego, kto rozpoczyna pracę zarobkową na podstawie umowy o pracę. W założeniu reformy fundusz emerytalny miał być instytucją, która stanowić będzie o wielkości naszej emerytury.
Fundusz emerytalny nie jest pierwszą lepszą inwestycją, którą powinniśmy traktować z przymrużeniem oka. Emerytury, które dostanie większość Polaków będą na tyle niskie, że warto walczyć o każdą złotówkę i wybrać OFE z górnej półki. Z rankingów wynika, że najlepiej na wyborze Otwartego Funduszu Emerytalnego wyszli ci, którzy przystąpili do ING OFE. Tylko trochę mniej mogą być zadowoleni członkowie Polsar OFE oraz Generali OFE. To właśnie ta trójka rozpoczyna rankingi najlepszych funduszy od początku działalności.
1. ING OFE – 229,5%
2. Polsar OFE – 222,1%
3. Generali OFE – 219,9%
Spośród pozostałych czternastu funduszy „dwójkę” z przodu uzyskały także Nordea OFE, Warta OFE, PZU Złota Jesień OFE, AXA OFE oraz Aviva OFE (dawniej CU). Są to jednak wyniki odstające dosyć znacznie od czołówki.
Z kolei koniec listy okupują:
1. Pocztylion OFE – 179,6%
2. Pekao OFE – 189,3%
3. Alianz Polska OFE – 189,4%
Widzimy wyraźnie, że różnica między pierwszym ING, a ostatnim Pocztylionem niemal dokładnie 50%. Fundusz emerytalny warto wybrać świadomie, nie słuchając głosów, że „I tak nic z tego nie będzie”, bo ci, którzy wypowiadają te słowa nie będą dopłacać nam pieniędzy w razie złego wyboru.
Jeżeli chodzi o pracę funduszy w 2012 roku, to najlepsze otwarcie zanotował lider długoterminowy, czyli ING OFE z zyskiem na poziomie 5,04%, drugi wynik osiągnęło Generali OFE – 4,61%, a trzeci Allianz 4,59%. Wyniki krótkoterminowe nie powinny mieć jednak większego wpływu na nasz wybór, bo jeden miesiąc lub trzy miesiące mogą wyjść każdemu. Wyniki z tak krótkich okresów mogą służyć jedynie do sprawdzenia jak obecnie mają się nasze pieniądze w OFE.