Najlepsze w marcu

Marzec 24
01:42 2010
Oceń ten artykuł

Czy lokaty bankowe to dobry interes dla bankowego klienta, który ma zamiar oddać w depozyt swoje oszczędności? Takie zadanie ma lokata spełniać i jeszcze do niedawna spełniała, problem jednak w tym, że od pewnego czasu banki przestały interesować się depozytami bankowymi. Sytuacja nieco dziwna, bowiem bankom powinno zależeć na gromadzeniu kapitału, a takie możliwości depozyty bankowe dają. Skoro jednak od jakiegoś czasu oprocentowanie lokat systematycznie spada dowodzi to, że bankom już nie zależy na powiększaniu swoich kapitałów. Nie mogą jednak całkowicie zrezygnować z tej formy gromadzenia pieniędzy, więc jeszcze można znaleźć w miarę sensowne oprocentowanie. Ale są jeszcze banki, którym zależy na depozytach i tylko dzięki ich propozycjom rynek lokat jeszcze funkcjonuje. Do takich banków z pewnością należy zaliczyć meritum bank, noble bank, toyotę bank oraz open finance, które na co dzień ściśle związane jest z getin noble bankiem. Oferta tych banków jest naprawdę interesująca, a każdy ranking lokat bankowych potwierdza opinię klientów o ofertach tych banków.
– Prawdą jest, że właśnie wymienione przed chwilą banki należą do czołówki najlepszych banków, które dbają jeszcze o rynek lokat. Ostatni ranking lokat bankowych potwierdza, że najbardziej atrakcyjne dla klienta oferty można znaleźć właśnie w tych bankach. Inwestorowi – taką terminologię nalezy jednak przyjąć mimo, iz lokaty nie są uważane za inwestcyje, a tylko formę oszczędzania – który oddaje swoje pieniądze w depozyt bankowy zalezy, aby odebrać je z jak największym zyskiem. Taką gwarancję daje oprocentowanie lokaty i im jest ono większe tym większy będzie zysk. Ale zakładający lokatę powinien zdawać sobie sprawę, że nie tylko od oprocentowania ten zysk zależy, ale także od podatku oraz inflacji. Dlatego najczęściej teraz klienci banków wybierają lokaty bez podatku od zysku, czyli bez tak zwanego podatku “belki”. Takie lokaty są coraz częściej przez banki oferowane – twierdzi specjalista od rynku lokat bankowych.
Oferta bankowa dotycząca depozytów znacznie się uszczupliła, ale jeszcze można na tym rynku znaleźć ciekawe propozycje. Wielkość oprocentowania lokat bankowych zależy od kilku czynników. Po pierwsze od okresu na jaki zakładana jest lokata bankowa – im jest on dłuższy tym oprocentowanie jest wyższe – oraz od wysokości wielkości wartości pieniędzy. No i bardzo ważna jest też kapitalizacja odsetek, najlepiej jeżeli odsetki naliczane są codziennie, ponieważ wówczas unikamy płacenia podatku od zysku. A teraz spójrzmy na marcowy ranking lokat bankowych. Na przykład lokaty pięciomiesięczne z wkładem 5000 złotych. Na pierwszy miejscu znalazła się lokata bezkonkurencyjna getin banku z rocznym oprocentowaniem w wysokości 6%, na drugim lokata plus vilkswagen banku z oprocentowaniem 5,35%, a na trzecim lokata kusząca bgż 5%. A teraz ranking lokat sześciomiesięcznych również z wkładem 5000 złotych. I w tym przypadku getin bank znalazł się na czele tego rankingu z lokatą bezkonkurencyjną oprocentowaną na 6%, druga jest lokata standardowa internetowa meritum banku 5,70%, a trzecia lokata standardowa toyota banku 5,60%.