Najlepsze w kwietniu

Kwiecień 07
10:05 2010
Oceń ten artykuł

Jeżeli mamy jakieś nadwyżki finansowe to staramy sie je tak ulokować, aby mieć konkretny zysk. Ci co nie mają głowy do giełdy, czy funduszy inwestycyjnych sięgają po lokaty bankowe. Problem tylko w tym, że banki nie są już tak zainteresowane depozytami bankowymi i dlatego tak spadło oprocentowanie lokat. Może więc konta oszczędnościowe? W wielu przypadkach są już prawie tak samo oprocentowane jak lokaty bankowe, a czasami nawet ich oprocentowanie jest wyższe.
– Lokaty bankowe, rzeczywiście nie są już tak atrakcyjnym produktem bankowym jak to było 2-3 lata temu, dlatego mniej chętnie lokujemy na nich swoje pieniądze. Jednakże można jeszcze znaleźć na tym rynku interesujące oferty. Na przykład mbank lokaty ma na tyle interesujące, że chętnych na nie nie brakuje.  Ponieważ z roku na rok oprocentowanie lokat bankowych systematycznie spada, rynek ten niestety nie jest już tak atrakcyjny jak jeszcze rok czy dwa lata temu. Prawdopodobnie sytuacja ta utrzyma się również  w 2010 roku, chociaż  analitycy finansowi przepowiadają, że lokaty gotówkowe mogą nieznacznie zwyżkować, ponieważ przewidziany jest spadek inflacji oraz podwyższenie stóp procentowych. Banki więc musiałyby w takiej sytuacji zareagować, a mogą tylko w jeden sposób, podwyższając oprocentowanie depozytów bankowych. Nie należy się oczywiście spodziewać jakichś znaczących wzrostów, ale jednak w drugim półroczu 2010 roku lokaty bankowe powinny być nieco  lepiej oprocentowane niż dotychczas. Z ostatnich analiz wynika, że najlepiej sprzedają się lokaty internetowe. Na pierwszym miejscu w kwietniu jest lokata internetowa noble banku z oprocentowaniem 5,65%, na drugim miejscu jest również lokata internetowa deutsche banku 4,86%, a na trzecim lokata meritum banku 4,62%. W pierwszej piatce najlepszych lokat jest jeszcze lokata internetowa toyoty banku 4,46% oraz lokata alianz banku 4,05%. – twierdzi analityk rynku lokat bankowych.
Niestety wśród najlepszych ofert nie ma wspomnianego przez analityka mbanku, bowiem mbank lokaty online oprocentował tylko na 3,48%, a to jest zdecydowanie za mało aby uplasować się w czołówce najlepszych lokat w miesięcy kwietniu. Trzeba też od razu dodać, że przy ocenie tych depozytów brano pod uwagę kwotę depozytu w wysokości 5000 złotych oraz czas trwania lokaty: 3, 6 i 12 miesięcy. Wymienione lokaty należały do lokat trzymiesięcznych. W zestawieniu najlepszych lokat sześciomiesięcznych zwyciężyła lokata meritum banku z oprocentowaniem 5,75%, druga byłą lokata internetowa noble banku 5,65%, a trzecia getin banku 4,86%. W rocznym zestawieniu również zwyciężyły wspomniane wcześniej banki i ich lokaty bankowe. Niestety mbank lokaty ma słabo oprocentowane również w sześcio i dwunastomiesięcznych zestawieniach.
– Najniższe oprocentowanie mają lokaty ze zmiennym oprocentowaniem. Natomiast trudno jest tak z marszu zdecydować się na złożenie swoich oszczędności na z góry określony depozyt bankowy. Sytuacja zmienia się niemal z dnia na dzień, a banki starają się jakoś uatrakcyjnić swoją ofertę – to nowość na tym rynku i jednocześnie pozytyw.