Najkorzystniej w 2008r.

Listopad 14
05:26 2009
Oceń ten artykuł

Z informacji analityków rynku finansowego wynika, że lokaty bankowe przestają być opłacalnym produktem, dlatego banki tak rygorystycznie obniżyły /nadal obniżają/ oprocentowania depozytów bankowych. A przecież jeszcze do niedawna dosłownie biły się o każdego klienta windując oprocentowanie do absurdalnych wręcz wysokości. No bo jak inaczej nazwać oprocentowanie lokaty w wysokości nawet 13-14% w skali roku. Absurdalnych oczywiście dla banków, a nie klientów, którzy wówczas zarabiali na depozytach bankowych naprawdę niezłe pieniądze. Do lokat bankowych przekonali się także tak zwani poważni inwestorzy giełdowi, którzy masowo wykupywali lokaty. To właśnie wtedy o najkorzystniejsze lokaty było najłatwiej. Teraz już rynek lokat nie funkcjonuje tak sprawnie i co najistotniejsze nie szaleje w ich oprocentowaniach, mało tego – stale je zmniejsza.
– To prawda najkorzystniejsze lokaty dla klienta były rok dwa lata temu. Wtedy bankom zależało na jak najszybszym uzupełnieniu swoich niedoborów kapitałowych, wymyśliły więc lokaty bankowe. Wachlarz tej oferty był tak duży, że klient zaczynał się gubić w propozycjach. Dlatego, aby wybrać najkorzystniejsze lokaty bankowe sięgał często po porady u doradców finansowych. Mógł też oczywiście porównać oferty i wybrać dla siebie najkorzystniejsze, ale wbrew pozorom nie było to takie proste, bowiem nie tylko oprocentowanie się liczy, ale także wskaźnik inflacji oraz wiele innych czynników, które wpływają na właściwy wybór – stwierdził jeden z inwestorów.
I ma rację, bowiem jak twierdzi przysłowie „ co nagle to po diable”, dlatego nie można podejmować decyzji finansowych zbyt pochopnie i na oślep. Głęboka analiza ofert czy też porada doradcy finansowego jest w tym przypadku jak najbardziej wskazana. Oprocentowanie lokat bankowych jest bardzo ważnym czynnikiem, ale nie mniej ważne są też ceny rynkowe. Z badań przeprowadzonych przez open finance wynika, że biorąc pod uwagę opublikowany przez GUS wskaźnik inflacji, który wyniósł 3,1%, oraz inne czynniki, w tym oprocentowanie lokat, najlepiej wyszli na nich inwestorzy, którzy zakładali lokaty w październiku 2008 roku. Czy można sprawdzić ile zarobią inwestorzy, którzy zdeponują swoje pieniądze na lokatach bankowych teraz, to znaczy jeżeli zainwestują w aktualne oferty i czy będą to dla nich najkorzystniejsze lokaty? Trudno powiedzieć, bowiem przy wyborze tych najkorzystniejszych muszą się kierować przyszłoroczną prognozą wskaźnika inflacyjnego. a jaki będzie w rzeczywistości tego nikt nie potrafi przewidzieć. Biorąc pod uwagę ostatnie cztery lata, najkorzystniejsze lokaty, czyli największy realny zwrot, już po zapłaceniu podatku, odnotowano dla lokat, których termin zakończenia upłynął /upływa/w właśnie w roku bieżącym i wynosi – 4,38% – najmniejszy w 2007 roku – 0,35%. Na 2010 rok planowany zysk ma wynieść – 3,55%, jaki jednak będzie tylko Bóg raczy wiedzieć…