Najczęstsze opłaty w kontach bankowych

Styczeń 05
00:55 2012
Oceń ten artykuł

Słowo opłata nieodłącznie kojarzy nam się z życiem. Zawsze znajdzie się co, za co musimy uiścić opłatę. Płacimy podatki, płacimy ubezpieczenia, płacimy za telefon i za przejazd autostradą. Ta ostatnia opłata akurat w Polsce stosowana jest dość rzadko, ale bynajmniej ze względu na dobroduszność władz. Tak czy inaczej płacić trzeba. Dotyczy to również rzeczy, które obecnie ma niemal każdy, a są nimi konta bankowe.
Za co płacimy bankom najczęściej i jakie są to kwoty? Pierwsza i najstarsza opłata, jest opłatą za prowadzenie. Obecnie konta bankowe prowadzone są raczej tanio, a te najlepsze są od razu darmowe lub mają możliwość zniesienia opłaty do zera. Za przykład posłużyć nam może np. konto w banku Citi Handlowy, gdzie, aby nie płacić za prowadzenie wystarczy, że na konto wpłynie miesięcznie 1500zł. W Alior Banku, Deutsche Banku czy ING Banku Śląskim nie musimy zrobić nic, by za prowadzenie nie płacić.
Inną opłatą, która dotyka wielu jest opłata za utrzymanie karty. Alior Bank pozwoli nam nie płacić jedynie przez 12 miesięcy, później policzy sobie 5zł w przypadku, gdy na konto będzie wpływać nasze wynagrodzenie lub 9zł w przypadku, kiedy tego wynagrodzenie nie będzie. Bank Śląski stawia mniejsze wymagania, a zniesienie opłaty nie posiada żadnego terminu końcowego. Tu wystarczy dokonać transakcji kartą na minimum 100zł każdego miesiąca. W przypadku Citi jest podobnie. 0 lub 5zł w zależności od tego, czy używaliśmy karty do zapłacenia nią za zakupy na minimum 100zł.
W większości wypadków banki oferują nam darmowe przelewy krajowe. Tutaj jednak spotkamy się z trzema rodzajami przelewów. Przelew internetowy, telefoniczny i robiony w oddziale. Zazwyczaj konta bankowe dają nam możliwość przelewania za darmo z użyciem Internetu, trochę droższe będą te realizowane telefoniczne, a jeszcze droższe zlecane przez nas w oddziale. Trzeba więc pamiętać, by wybierając konto, zwrócić uwagę na tą opłatę.