MultiPlan

Kwiecień 12
03:48 2010
Oceń ten artykuł

Wiosenna odwilż kredytowa w bankach? Tak przynajmniej twierdzą w bankach, klienci są ostrożniejsi w tych ocenach, bowiem nie raz banki zapowiadały złagodzenie warunków kredytowych i nic z tych zapowiedzi nie wynikało. Od kiedy banki przykręciły kurki z kredytami o jakiekolwiek kredyt było i jest bardzo trudno. Banki znacznie zaostrzyły warunki kredytowe, podwyższyły opłaty bankowe marże i prowizje, żądają dodatkowych zabezpieczeń od kredytobiorców, podwyższyły wymagania dotyczące zdolności kredytowych, a i tak kredytobiorca nie miał pewności czy taki kredyt dostanie. Ale ostatnio coś się zaczyna dziać na rynku kredytowym, bowiem niektóre banki rzeczywiście złagodziły swoją politykę kredytową szczególnie jeżeli chodzi o kredyty mieszkaniowe i hipoteczne. Na czym złagodzenie warunków kredytowych polega? Niektóre banki zrezygnowały z warunku posiadania wkładu własnego, a trzy banki: allianz bank, mbank i multibank kredytują nawet 10 procent powyżej 100 procent wartości nieruchomości. Inna sprawa, że owe 10 procent przeznaczone jest na określony cel. Kredytobiorca nie może za nie na przykład kupić mebli, ani innego wyposażenia mieszkania, a tylko może je przeznaczyć na opłaty bankowe. W związku z tym bank niczym nie ryzykuje, ponieważ pieniądze te szybko wracają do banku. Kredytobiorcy pozostają tylko raty. Od jakiegoś też czasu banki mocno propagują kredyty w euro i najczęściej tylko w euro można być pewnym, że kredyt się otrzyma. Jeżeli klient ma do wyboru niemal pewny kredyt w euro i niepewny w złotówkach to z pewnością wybierze ten pierwszy. Nic więc dziwnego, że zainteresowanie kredytami w euro stale rośnie. Czy nadal tak będzie? Trudno powiedzieć, ale wszystko wskazuje na to, że kredyty w euro mogą się wkrótce skończyć, ponieważ do akcji wkroczyła komisja nadzoru finansowego. KNF krytykuje banki za to, że pożyczają klientom euro na zakup nieruchomości jednocześnie obniżając koszt tego typu kredytu, dodatkowo podwyżaszając relację pożyczanej kwoty do wartości nieruchomości /LTV/.
– Banki chcą wrócić do wysokiego wskaźnika LTV przy udzielaniu kredytów hipotecznych w walutach obcych. Ale i tak teraz ten produkt nie jest przeznaczony dla każdego klienta, ponieważ wymagany wkład własny średnio wynosi około 20 procent. Tylko niektóre banki kredytują 100%, a nawet 110% wartości nieruchomości. Z tym, że banki te wymagają, aby kredytobiorcy legitymowali się wysokimi zarobkami. Mimo to kredyty w walutach, a szczególnie w euro cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, ponieważ są tańsze – stwierdził doradca finansowy.
Bardzo ciekawą ofertę ma maltibank kredyt, ponieważ jego konstrukcja jest niekonwencjonalnie prosta oraz atrakcyjna. Jest to multiPlan i multiPlan Walutowy. Dlaczego multibank kredyt w multiPlan jest tak ciekawy? Z kilku powodów. Inteligentny kredyt hipoteczny – multiPlan, to kredyt mieszkaniowy połączony z kontem oszczędnościowym bilansujacym oraz dodatkowymi kredytami oprocentowanymi niżej niż na rynku kredytów. No i multibank kredyt ten ma na 110 procent wartości nieruchomości. Jest także wiele innych udogodnień, ale o szczegółach multiplanu i multiplanu walutowego klient dowie się z oferty jaką bank złożył swoim klientom.