Można znaleźć korzystne oprocentowanie

Maj 04
06:27 2010
Oceń ten artykuł

Na rynku lokat bankowych od wielu miesięcy nie najlepiej się dzieje, banki nadal tną oprocentowanie depozytów i jak na razie nie widać zmian na lepsze. Jaką więc wybrać lokatę w kwietniu i czy w ogóle istnieją jeszcze najkorzystniejsze lokaty terminowe? A może zdecydować się na konta oszczędnościowe, a depozyty bankowe zostawić w spokoju? Rynek lokat bankowych niestety nadal nie jest zbyt atrakcyjny dla osób, które decydują się w ten sposób lokować swoje oszczędności. Również w kwietniu odnotowano spadki oprocentowania lokat antypodatkowych, a te właśnie cieszyły się i cieszą nadal największym zainteresowaniem klientów banków i były to dotychczas najkorzystniejsze lokaty terminowe.  Najlepszym sposobem na znalezienie w miarę jeszcze korzystnej oferty jest sprawdzenie ostatnich rankingów lokat i porównanie najlepszych ofert depozytów bankowych. Nie od dziś wiemy, że najczęściej o atrakcyjności lokaty decyduje jak najwyższe oprocentowanie.
– To prawda, najczęściej klienci patrzą na oprocentowanie depozytu, ale pamiętajmy, że nie tylko oprocentowanie powinniśmy brać pod uwagę wybierając dla siebie najlepszą ofertę – twierdzi znawca rynku lokat bankowych. Czasami może to być jedynie chwyt marketingowy. Co więc powinniśmy jeszcze prócz oprocentowania sprawdzać? Sprawdzajmy czy wysokie oprocentowanie lokaty trwa przez cały rok jej trwania, czy tylko na przykład przez ostatni miesiąc trwania takiej umowy /lokaty progresywne/. Sprawdzajmy od kiedy bank decyduje się na uruchomienie oprocentowania /pko bp…/, sprawdzajmy też czy wysokie oprocentowanie lokaty dotyczy całej zdeponowanej kwoty czy tylko jej części. Banki stosują różne zabiegi, aby tylko mieć z takiej umowy największy zysk. Nie klient i dlatego nie musi się on wcale zgadzać na warunki banku, to bankowi powinno zależeć na kliencie. Dlatego przed podpisaniem umowy z bankiem musimy wszystko dokładnie sprawdzać. Pamiętajmy też o tym, że często wysokie oprocentowanie lokaty może być powiązane z jakimś funduszem inwestycyjnym, gdy są one sprzedawane w pakietach. O tym jak banki potrafią manipulować rynkiem lokat i klientami przekonaliśmy się ostatnio na podstawie kary jaką Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na bank pko bp. Sprawa dotyczyła braku odpowiedniej reklamy, a właściwie wprowadzenia klientów w błąd. Każdy kto zakłada lokatę bankową jest przekonany, że oprocentowanie zaczyna funkcjonować wraz z założeniem takiej lokaty, czyli podpisaniem umowy z bankiem. Ale nie w pko bp, bowiem tam o terminie rozpoczęcia lokaty decydował bank. Dlatego analizujmy, porównujmy, wybierajmy, ale i sprawdzajmy, gdzie można jeszcze założyć najkorzystniejsze lokaty terminowe – najkorzystniejsze dla siebie a nie dla banku.
Na koniec przypomnijmy jeszcze, że w kwietniu najlepsze lokaty bankowe miały: przy lokatach trzymiesięcznych: toyota, meritum, alianz, przy depozytach bankowych 4 miesięcznych: polbank, alianz, kredyt bank, a przy lokatach sześciomiesięcznych: polbank, toyota bank i bank pocztowy. To są na początku kwietnia najlepsze banki i najlepsze jak dotychczas propozycje depozytów bankowych. I ranking tak popularnych ostatnio lokat jednodniowych, prowadzi noble bank z lokatą optymalizator oprocentowaną w stosunku rocznym 4,86%, drugi jest multibank ze swoją lokatą aquarius oprocentowaną na 4,80% oraz bgż z lokatą ebgż z oprocentowaniem 4,50%.