Może bankom nie zależy

Marzec 09
11:33 2012
Oceń ten artykuł

Po pierwszej fali kryzysu mieliśmy raczej pozytywne opinie o bankach. Późnij to się wszystko zmieniło. Niemal wszyscy jesteśmy klientami banków i nasze opinie o bankach są dość zróżnicowane, aczkolwiek coraz więcej klientów banków zwraca uwagę na nieuczciwość w stosunku do klienta. Poza tym mając konta w tym czy innym banku mamy prawo czuć się niezbyt bezpiecznie, bowiem od lat są one czyszczone przez przestępców.
– To prawda, opinie o bankach, które nie zapewniają dostatecznego bezpieczeństwa swoim klientom są dość jednoznaczne. Międzynarodowe gangi skimmerów – oszuści podrabiający karty bankomatowe – od lat majstrują przy bankomatach i czyszczą konta klientów banków, którzy nawet nie zdają sobie sprawy z tego faktu. Najczęściej dowiadują się o tym dopiero wtedy, kiedy dochodzi do wypłaty gotówki z konta. Czy zatem można się dziwić niezadowoleniu klientów banków, którzy zaczynają się bać o swoje pieniądze? Czy zatem trzeba się dziwić, że opinie o bankach w tym względzie są negatywne? – pyta jeden z klientów.
Klienci mają rację, banki nadal robią niewiele, aby to bezpieczeństwo zapewnić. Nadal wydają swoim klientom karty płatnicze wyposażone jedynie w paski magnetyczne. Tymczasem dla skimmera skopiowanie danych z paska magnetycznego to żaden problem. Następnie za pomocą miniaturowych kamer gang przechwytuje kody PIN i czyści konta. Wprawdzie powoli na nasz rynek wchodzą karty z mikroprocesorami, ale to bajka na bliżej nieokreśloną przyszłość. Dlatego z dużym uznaniem klienci banku BPS oraz mniejszych banków spółdzielczych, przyjęli wiadomość, że banki te jako pierwsze w Europie wprowadzają na nasz rynek bankomaty z identyfikacją biometryczną – są już takie w Polsce montowane. Polega ona na tym, że pieniądze z takiego bankomatu są wypłacane po zeskanowaniu palca właściciela konta. Czyli po przyłożeniu palca do specjalnego czytnika skanuje on i rozpoznaje układ naczyń krwionośnych w palcu właściciela konta. Jeżeli wszystko się zgadza kasa zostaje wypłacona. Należy przy tym podkreślić, że jeżeli palec jest martwy czytnik nie zareaguje. Tak więc obcięcie palca właściciela wypasionego konta nic nie da. Pierwsze takie bankomaty już funkcjonują ku zadowoleniu klientów tych banków. Czy inne pójdą ich śladem? Tego nikt nie wie, wiemy natomiast, że przed klientami i bankami jeszcze wiele problemów. problemów to od banków zależy czy opinie o bankach się zmienią. Chyba, że bankom na tym po prostu nie zależy.