Małe poczekają

O kontach bankowych dla firm banki lubią rozmawiać, o kredytach już niekoniecznie. Posiadanie dobrego konta bankowego dla przedsiębiorcy jest równie ważne jak finanse firmy. Koniec ubiegłego roku był korzystny dla firm i banki natychmiast to dostrzegły proponując nawet specjalne pakiety kompleksowej obsługi przedsiębiorstw.  Coraz większym zainteresowaniem cieszyły się i cieszą nadal konta dla firm oferowane przez banki internetowe. Internetowe konta są przede wszystkim tańsze, poza tym firmy korzystając z takich kont zaoszczędzają czas, który w prowadzeniu interesów jest również bardzo istotny. Banki tradycyjne zauważyły, że mniejsze banki internetowe zaczynają im podbierać klientów, dlatego postanowiły również rozszerzyć swoja ofertę o konta online. Jako pierwszy zauważył ten biznes bank Pekao, a później dołączyły do niego inne, ING Bank Śląski, polbank, pko bp itd.
– Trudno było nie zauważyć zwiększonego ruchu w sprzedaży kont dla firm – twierdzi analityk finansowy – miesięcznie dla banku jest to kilka tysięcy takich operacji. Powodem tak dużego zainteresowania firm był wówczas spadek cen w tej ofercie. Mniejsze ceny to brak opłat za prowadzenie kont. To znaczy, że za konta bankowe dla firm przedsiębiorcy nie musieli już płacić, mniej też płacili za przelewy – przede wszystkim do zus i urzędu skarbowego. Nie były to małe kwoty, stąd ruch w interesie. Poza tym, jeżeli bank od lat prowadzi firmę, obsługuje ją kompleksowo, to taka firma z pewnością może liczyć na łagodniejsze potraktowanie w swych staraniach o kredyt. W ten sposób nawet kredyty dla małych firm były możliwe.
Aby pozyskać klientów banki stosowały i nadal stosują różne metody marketingowe: preferencje, upusty, rabaty, itp. Wprawdzie w sektorze kont bankowych dla firm “bijatyk” pomiędzy bankami nie ma, to jednak są to /były?/nietypowe jak na banki oferty. Na przykład Alior bank płaci /ł/ swoim klientom specjalne premie, jeżeli utrzymają na swoich kontach odpowiednie salda. Z kolei reiffeisen bank proponuje zdalny dostęp do konta, ale oprócz tego stawia na bezpośrednią relację. Szkoda tylko, że banki nie stosują podobnych metod w kredytowaniu działalności firm. Teraz o kredyty dla małych firm są wprost nieosiągalne, dla średnich zresztą również.
– W pewnym okresie nie tylko konta oferowały banki przedsiębiorstwom. Mimo znanych kłopotów związanych z finansowaniem przedsiębiorstw, niektóre banki postanowiły prócz kont bankowych zaproponować firmom również kredyty, pożyczki, karty kredytowe oraz wiele innych produktów.  Szkoda tylko, że najczęściej na dobrych intencjach się to wszystko kończyło – stwierdził jeden z doradców finansowych.
Przedsiębiorcy doskonale wiedzą, że o kredyty i pożyczki w bankach nadal jest trudno, a najtrudniej o kredyty dla małych firm. Dlatego maluczcy nie mają złudzeń co do kredytowania ich przez banki i coraz częściej sięgają po leasing. A z tymi tanimi kontami też nie jest tak do końca jak głoszą reklamy, bowiem najczęściej wraz z kontami sprzedawane są inne usługi. Czyli oferty w pakietach. – Skoro przedsiębiorcy płacą duże pieniądze za korzystanie z innych produktów bankowych to chyba brak opłat za prowadzenie kont bankowych nie jest niczym szczególnym – stwierdził jeden z przedsiębiorców.

0 komentarzy

Brak komentarzy!

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, ale możesz być pierwszą osobą która skomentuje ten artykuł.

Napisz komentarz

Napisz komentarz

Subskrybuj ten blog

Wprowadź swój adres email aby otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach.

Centrumkredyt poleca