Lokaty czy konta

Lokaty, czy obligacje, konta czy “skarpeta”, lokaty czy konta? Pytania te często dręczą klientów banków, ale tylko tych, którzy nie posiadają większej wiedzy na tema rynku bankowego. Ci, którzy otarli się o bankowy biznes wiedzą jak się zachować i co wybrać. Lokaty już nie cieszą się takim powodzeniem jak jeszcze do niedawna, a Polacy jak wiadomo wola trzymać swoje pieniądze w “skarpetach”, ponieważ tylko tam czują ich zapach… Oczywiście nie wszyscy, bowiem wielu naszych rodaków korzysta z usług kont bankowych oraz rachunków oszczędnosciowych, ale nie wyjaśnia to sprawy, że ponad 70 miliardów złotych spoczywa w wypchanych “skarpetach” naszych rodaków. A to wszystko ponoć sprawił kryzys, który oczywiście nie ominął banków. A skoro już jesteśmy przy kryzysie i bankach to istnieje taki dowcip: “Rozmawiają dwaj bankowcy: – wiesz przez ten kryzys to nie mogę spać po nocach, cały jestem w nerwach i nie mogę zasnąć – stwierdza pierwszy z nich. – A ja śpię jak niemowlę – odpowiada drugi. – No co Ty? Naprawdę? Jak to jak niemowlę? – Otóż, po prostu, całą noc ryczę, w rano s..m w gacie…  Ale poważnie mówiąc, banki niepewność kryzysową mają już raczej poza sobą. Klienci banków niestety nie, dlatego wolą trzymać pieniadze w domach.
– Mają racje jeżeli chodzi o lokaty, bowiem stale spadające oprocentowanie depozytów bankowych sprawia, że w najbliższej przyszłości mogą stać się nieoplacalne. Wprawdzie można jeszcze – stosując lokaty bankowe porównanie – znaleźć jakąś w miarę sensowną ofertę, ale nie jest już ich wiele. Dlatego może lepiej zastanowić się na składaniem swoich pieniedzy na kontach bankowych – zastanawia się jeden z inwestorów.
Eksperci expandera twierdzą, że w zwiazku z tym, że rząd nie wywiązał się z obietnicy zniesienia podatku dochodowego od lokat, banki postanowiły wziąć sprawy w swoje ręce. Dlatego wpadły na pomysł lokat jednodniowych i kont z codzienna kapitalizacja odsetek, natomiast drugim sposobem mają być poliso – lokaty, czyli połączenie lokaty z ubezpieczeniem. Tak czy inaczej wybierając dla siebie najlepszą ofertę warto najpierw przejrzeć rankingi, albo lokaty bankowe porównanie.
A więc lokaty bankowe czy konta bankowe? Przypomnijmy tylko, że roczne oprocentowanie kont oszczędnościowych z dzienną kapitalizacją wynosi od 6,50% – konto polbanku, kredyt banku – 5,30%, do 3% – bank polskiej spółdzielczości. Jest to najniższe oprocentowanie. Natomiast świat lokat to najwyższe oprocentownie lokat jednodniowych – 5,7% meritum bank, 5,65% noble bank i nawet 3% w banku millennium. Lokaty i konta oszczędnościowe różnią się też jedną zasadniczą sprawą – dość istotną sprawą. Kontami oszczędnościowymi możemy dosponować jak chcemy i kiedy chcemy, natomiast zerwanie lokat zazwyczaj oznacza utrate odsetek.

Subskrybuj ten blog

Wprowadź swój adres email aby otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach.

Centrumkredyt poleca