Lokaty codzienne

Grudzień 18
15:02 2009
Oceń ten artykuł

Polacy od dawna szukali sposobu na uniknięcie płacenia podatku od dochodów kapitałowych. Dotychczasowe sposoby i sztuczki albo były nieskuteczne, albo nie przyjęły się powszechnie. Najbardziej efektywną metodą okazało się wykorzystanie polisy ubezpieczeniowej, ponieważ wypłaty świadczeń ubezpieczeniowych nie podlegają opodatkowaniu. Sposób ten pozwolił na ochronę odsetek. Niestety metoda wiąże się z czasowym zamrożeniem kapitału finansowego na dłuższy okres. Jest to jedna z przyczyn, przez którą wykorzystywanie konstrukcji polisy ubezpieczeniowej nie jest popularną metodą uniknięcia podatku. Kolejną przyczyną jest to, że oferowana stopa zwrotu jest porównywalna z dostępnymi na rynku lokatami. Dlatego Polacy zaczęli szukać innego sposobu.

Rozwiązanie jakie zaproponowali bankierzy znad Wisły pozwala na unikniecie podatku od dochodów kapitałowych tzw. podatku Belki. Co ciekawe lokaty codzienne są zgodne z polskim prawem. Polacy kolejny raz pokazali, że potrafią uniknąć płacenia ciężaru finansowego. Lokaty codzienne pozwalają na codzienną kapitalizację odsetek na koncie oszczędnościowym. W efekcie podatek, który trzeba zapłacić jest tak mały, że zaokrąglony zostaje do zera. Nie chcesz płacić podatku? – Załóż lokatę codzienną. Dowiedz się jaką możliwość daje ci twój bank.

Co powinieneś wiedzieć o lokatach codziennych? Przede wszystkim fenomen tego sposobu polega na skutecznym oraz całkowicie zgodnym z prawem uniknięciem płacenia należnego podatku od dochodów kapitałowych. Zgodnie z ordynacją podatkową podatek trzeba zaokrąglić do pełnych złotówek. I tak w przypadku 0,50zł i więcej podatek zaokrąglony jest w górę. 0,49zł i niżej zaokrąglony jest w dół do 0zł. Podatek zatem wynosi 0zł, czyli nie płacimy go w ogóle.

Pytanie brzmi, czy trzeba było tak długo czekać zanim wymyślono sposób na uniknięcie podatku Belki? Chociaż lepiej późno niż wcale. Oczywiście sposób działa tylko w przypadku gdy codzienne skapitalizowane odsetki są mniejsze bądź równe 0,49zł. W innym przypadku nie ma mowy o uniknięciu podatku. Tak czy inaczej, pomysł należy chwalić i popierać. Efektywność sposobu zależy również od polityki danego banku. W zależności od banku lokaty codzienne mogą być ograniczone maksymalną/minimalną kwotą lokaty oraz ilością lokat dopuszczalnych w danej placówce banku. No i nie każdy bank oferuje system lokat codziennych.

Banki, które oferują lokaty codzienne to między innymi BGŻ, Alior Bank, Getin Bank, Eurobank, Kredyt Bank, Meritum Bank, Noble Bank, Polbank.

Zachęcamy do korzystania z niezawodnej dotąd metody. Po co płacić podatek, skoro w sposób legalny wcale nie musimy.