Lokata terminowa, depozyty, finanse

Luty 26
14:48 2012
Oceń ten artykuł

Wiele osób myśli o oszczędzaniu swoich pieniędzy, jednak obserwując sytuację gospodarczą w kraju i na świecie zastanawiają się często, gdzie i czy warto powierzać swoje oszczędności bankom. W tym artykule zajmiemy się lokatą terminową – zasadą działania, opłacalnością oraz innymi czynnikami z nią związanymi.

Lokata terminowa to umowa między bankiem a nami dotycząca ulokowania naszych środków na określony czas. Bank zobowiązuje się poprzez zawarcie umowy do wypłacenia otrzymanego kapitału wraz z odsetkami na koniec okresu trwania umowy.
Wyróżniamy dwa rodzaje lokat, odnawialne i nie odnawialne. W przypadku tej pierwszej lokata jest automatycznie odnawiania po kapitalizacji odsetkowej, w przypadku drugiej formy – po upływie terminu bank wypłaca należące do klienta środki wraz z odsetkami .

W tym miejscu prawie na samym początku należy wspomnieć, że nie jesteśmy w stanie od kwietnia bieżącego roku ulokować naszych oszczędności omijając podatek od zysków kapitałowych. Zmiany w ordynacji podatkowej całkowicie zablokują lokaty antybelkowe.
Nasuwa się pytanie czy jesteśmy w stanie uniknąć podatku? Niestety wszystko wskazuje na to, że część odsetek które uzyskamy po 1 kwietnia trafi na konto urzędu skarbowego i nie widać żadnej alternatywy dla tego rodzaju działania.
Jeżeli jednak dalej jesteśmy zdecydowani na lokaty to wciąż mamy do dyspozycji wiele możliwości. Do wyboru mamy lokaty od okresu jednego miesiąca nawet do kilku lat. W wyborze decyzji możemy kierować się kilkoma aspektami takimi jak oprocentowanie, zależnie czy jest progresywne czy stałe oraz okres kapitalizacji odsetek. Wiele banków upoważnia do odbioru odsetek w trakcie trwania lokaty. Możemy zdecydować się na lokatę tradycyjną o stałym oprocentowaniu, która jest idealna dla tych, którzy chcą wiedzieć ile zarabiają.