Leasing zwrotny leasing nieruchomości

Marzec 09
20:39 2012
Oceń ten artykuł

Obecnie leasing podbija rynek. Coraz więcej osób decyduje się na taki rodzaj finansowania swoich inwestycji. W leasing można bowiem wziąć praktycznie każdy przedmiot, poczynając od drobnego sprzętu biurowego kończąc na nieruchomościach.

Leasing polega na korzystaniu z przedmiotu nie będąc jednocześnie jego właścicielem. Jednym z rodzajów leasingu, który niektórym zastępuje kredyt hipoteczny jest leasing nieruchomości czyli leasing zwrotny.
Leasing zwrotny to specyficzna forma transakcji. Podobnie jak w przypadku każdego rodzaju leasingu, leasingobiorca nie jest właścicielem przedmiotu, a w tym przypadku nieruchomości z której korzysta. Leasing zwrotny wyróżnia się tym, że umowę leasingową poprzedza umowa sprzedaży. Sytuację leasingu zwrotnego można wytłumaczyć następujący sposób. Przedsiębiorca, któremu jest potrzebna gotówka i chce decydować się na pożyczkę hipoteczną może sprzedać swoja nieruchomość innej firmę i wciąż z niej korzystać za sprawą leasingu zwrotnego. Umowa takiej transakcji zwykle podpisana jest na 0 lat, w okresie której leasingobiorca płacić leasingodawcy określone raty leasingowe. Po zakończeniu umowy przedsiębiorca z powrotem może stać się właścicielem nieruchomości. Wszystko zależy do tego czy taki punkt został zawarty w umowie leasingowej.
Leasing zwrotny jest zastrzykiem kapitału dla firmy, który może z niego czerpać swoje główne źródło utrzymania. Jest szczególnie opłacalny jeśli nieruchomości ma wysoką wartość.

Leasing zwrotny, a wybór oferty.

Leasing zwrotny oferują zarówno banki jak i firmy wyspecjalizowane w tym zakresie. Jednak w przypadku leasingu zwrotnego „działalności z zewnątrz” jedynie pośredniczą w podpisaniu umowy leasingowej i czuwają czy wszystkie przebiega w odpowiedni sposób. Aby więc wybrać najlepszą firmę leasingową warto skorzystać z rankingów, które klasyfikują najbardziej korzystne oferty.