Leasing w banku czy w firmie leasingowej

Styczeń 21
18:56 2012
Oceń ten artykuł

Gdzie najbardziej opłaca się zaciągnąć leasing? Początkowo taką formę finansowania inwestycyjne oferowały jedynie firmy wyspecjalizowane w tym zakresie, aktualnie również banki mają ciekawe propozycje leasingowe.

W leasing można wziąć prawie wszystko począwszy od urządzeń biurowych kończąc na narzędziach medycznych. Popularny jest również leasing samochodów czy maszyn budowlanych. Jaki leasing wybrać, który będzie najlepszą formą finansowania. A może lepszy będzie kredyt inwestycyjny lub gotówkowy.
Takie i podobne pytania zadaje sobie wiele osób. Aby zdecydować czy lepszy jest kredyt od leasingu należy przeanalizować kilka aspektów i wiedzieć coś na temat leasingu. Otóż gdy bierzemy przedmiot w leasing nie jesteśmy jego właścicielami aż do momentu zapłacenia ostatniej raty leasingowej czyli zakończenia umowy. W razie zaprzestania spłacania rat, leasingodawca ma prawo do tego aby w każdej chwili odebrać swoją własność. Mało tego gdy przedmiot straci na wartości w czasie jego użytkowania leasingobiorca musi zapłacić leasingodawcy tyle pieniędzy aby jego wartość była taka sama jak w momencie podpisania umowy. Wszystko jednak zależy od rodzaju leasingu. Do wyboru mamy również dwa rodzaje umów leasingowych, mianowicie leasing operacyjny lub finansowy. W przypadku tego pierwszego leasingobiorca wcale nie musi stać się właścicielem przedmiotu. Spłacane ratę traktowane są jak koszty dzierżawny.
Wyróżniamy również leasing zwrotny, który najczęściej jest leasingiem nieruchomości. Taki rodzaj leasingu może być doskonała formą stałych dochodów, bowiem osoba, który bierze w dzierżawę naszą nieruchomość regularnie przelewa na nasze konto odpowiednią sumę pieniędzy. Poza kończeniu trwania umowy, która z reguły trwa 10 lat, nieruchomość z powrotem staje się naszą własnością.