Leasing nieruchomości – leasing zwrotny

Styczeń 22
16:13 2013
Oceń ten artykuł

Co to jest leasing nieruchomości inaczej leasing zwrotny?

Leasing zwykle kojarzy nam się z leasingiem samochodów lub innych przedmiotów, rzadziej kojarzony jest z leasingiem nieruchomości, który inaczej zwany jest leasingiem zwrotnym.

Sprawdźmy więc na czym polega taki rodzaj leasingu oraz kto może z niego skorzystać.

Leasing nieruchomości to rodzaj inwestycji oferowany wyłącznie dla firm, małych czy większych przedsiębiorców. Cechą charakterystyczną leasingu jest to, że po określonym czasie leasingobiorca zwraca nieruchomość leasingodawcy.

Leasing nieruchomości może zastąpić firmie kredyt hipoteczny, niemniej jednak to, że może zastąpić nie oznacza że nim jest, leasing i kredyt różnią się od siebie przede wszystkim tym, że leasingobiorca w czasie użytkowania przedmiotu leasingu nie jest jego właścicielem, owszem po spłaceniu rat leasingowych i zakończeniu umowy leasingowana nieruchomości może stać się własnością leasingobiorcy niemniej jednak wszystko zależy od rodzaju podpisanej umowy, zwrotny leasing nieruchomości wskazuje na to, że po zakończonej umowie leasingowana nieruchomość wraca w ręce leasingodawcy.

Leasing nieruchomości jest dobry dla każdego rodzaju firmy, małych i dużych przedsiębiorców czy wielkich korporacji. Leasing może być sposobem na podniesie się z trudnej sytuacji finansowej firmy, jeżeli dane przedsiębiorstwo ma kryzys finansowy może umówić się z inną firma bądź kontrahentem na takie przedsięwzięcie. Pierwsza firma może sprzedać drugiej swoją nieruchomość, przykładowo placówkę, a następnie wynająć ją poprzez leasing zwrotny leasing nieruchomości. Firma może podnieść się z trudnej sytuacji finansowej dzięki zastrzyku gotówki, a następnie wykupić swoją nieruchomość od leasingodawcy poprzez spłacanie miesięcznych rat.

Oczywiście umowa leasingu zwrotnego musi być tak skonstruowała aby opłacała się obu stronach inwestycji, zarówno leasingodawcy jak i leasingobiorcy.