Leasing, jako jedna z form finansowania

Leasing jest formą finansowania znaną na całym świecie. Każdy właściciel firmy, księgowa czy przedstawiciel handlowy ma większą lub większą wiedzę, na czym forma ta polega. Ale ile osób zastanawiało się czasem, co daje lepsze korzyści- leasing czy kredyt bankowy?

Leasing i kredyt bankowy nie mogą być analizowane, jako całkowicie odrębne produkty finansowe, które mogłyby być przez siebie zastępowane. Każdy z nich ma, bowiem do spełnienia inną rolę., Leasing operacyjny skierowany jest zazwyczaj do firm, które w większości chcą kupić przedmioty przeznaczone do zużycia. Natomiast kredyt bankowy, ze względu na dłuższy okres finansowania o wiele bardziej sprawdza w sytuacji, gdy planujemy kupno nieruchomości. Biorąc te czynniki pod uwagę zanim przedsiębiorca zdecyduje się na wizytę u doradcy finansowego, powinien dokładnie zastanowić się nad tym, jakie są jego potrzeby. Warto by skupić się, zatem na analizie kryteriów oceny istotności, a więc nad tym, co jest dla nas najistotniejsze przy wyborze formy finansowania. Do kryteriów tych zaliczyć możemy:

1. warunki zakupu- w tej fazie ustalamy ze sprzedającym formę sprzedaży. Musimy zastanowić się czy każda z form daje nam możliwość dowolnego wyboru między kredytem, a leasingiem, czy nie wyklucza może którejś z tych metod.
2. skutki podatkowo-finansowe – mamy tu do czynienia z wpływem wybranej metody na przyszłą zdolność kredytowo-leasingową.
3. procedury i czas załatwienia – wymagane dokumenty, szybkość procesu zawarcia umowy, długość okresów finansowania,
4. koszty finansowania – bierzemy tu pod uwagę kwoty początkowe, sumę opłat, prowizje oraz ponoszone koszty dodatkowe.
5. profesjonalizm sprzedawcy finansowania – dokładność i szybkość procedury, dotrzymywanie ustalonych warunków, rzetelność przekazywanych informacji –czynniki te w większej mierze zależą od osoby Doradcy, aniżeli od popularności instytucji finansowej.
Jak widać wskazanie czy lepszą metodą finansowania jest leasing czy też kredyt bankowy nie jest wcale takie proste. Przykładowo, jeśli potrzebny jest nam samochód, musimy zastanowić się czy chcemy wziąć kredyt samochodowy czy wziąć go w leasing? W ogromniej mierze mają na to wpływ preferencje samego zainteresowanego. Nie istnieje konkretna odpowiedź na to pytanie.