Kwietniowe depozyty

Kwiecień 09
01:01 2010
Oceń ten artykuł

Jaką wybrać lokatę w kwietniu? Czy lepiej mimo wszystko zdecydować się na konta oszczędnościowe, a depozyty bankowe zostawić w spokoju? Rynek lokat bankowych niestety nadal nie jest zbyt atrakcyjny dla osób, które decydują się w ten sposób lokować swoje oszczędności. W kwietniu odnotowano spadki oprocentowania lokat antypodatkowych, a te właśnie cieszyły się i cieszą nadal największym zainteresowaniem klientów banków. Jaką więc najlepszą lokatę w kwietniu wybrać? Najlepszym sposobem na znalezienie takiej oferty jest sprawdzenie ostatnich rankingów lokat i porównanie najlepszych ofert depozytów bankowych. Co najczęściej decyduje o wyborze najkorzystniejszej dla klienta lokaty? Z pewności  oprocentowanie.
– Rzeczywiście najczęściej klienci patrzą na oprocentowanie, ale pamiętajmy, że nie tylko oprocentowanie powinniśmy brać pod uwagę wybierając dla siebie najlepszą ofertę – twierdzi znawca rynku lokat bankowych. Czasami może to być jedynie chwyt marketingowy. Co więc powinniśmy sprawdzić? Sprawdzajmy czy wysokie oprocentowanie lokaty trwa przez cały rok trwania takiej umowy pomiędzy bankiem oraz klientem, czy tylko na przykład przez ostatni miesiąc trwania umowy /lokaty progresywne/. Poza tym czy wysokie oprocentowanie lokaty dotyczy całej zdeponowanej kwoty czy tylko jej części. Banki stosują różne zabiegi, aby tylko mieć z takiej umowy największy zysk. Klient nie musi się wcale zgadzać na warunki banku, ale musi dokładnie wszystko sprawdzać. Poza tym wysokie oprocentowanie lokaty może być powiązane z jakimś funduszem inwestycyjnym, gdy są one sprzedawane w pakietach. O tym jak banki mogą manipulować rynkiem lokat i klientami przekonaliśmy się ostatnio na podstawie kary jaką Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na bank pko bp. Sprawa dotyczyła braku odpowiedniej reklamy, a właściwie wprowadzenia klientów w błąd. Każdy kto zakłada lokatę bankową jest przekonany, że oprocentowanie zaczyna funkcjonować wraz z założeniem takiej lokaty, czyli podpisaniem umowy z bankiem. Ale nie w przypadku pko bp, bowiem tam o terminie rozpoczęcia lokaty decydował bank. Dlatego analizujmy, porównujmy, wybierajmy, ale i sprawdzajmy.
Wracając do kwietnia, to najlepsze banki i najlepsze lokaty bankowe mają: przy lokatach trzymiesięcznych: toyota, meritum, alianz, przy depozytach bankowych 4 miesięcznych: polbank, alianz, kredyt bank, a przy lokatach sześciomiesięcznych: polbank, toyota bank i bank pocztowy. To są na początku kwietnia najlepsze banki i najlepsze jak dotychczas propozycje depozytów bankowych. Jest jeszcze jeden rankig, jest to ranking tak popularnych ostatnio lokat jednodniowych. W tym przypadku najlepsze banki oferują: noble bank lokatę optymalizator oprocentowana w stosunku rocznym 4,86%, multibank lokatę aquarius oprocentowaną na 4,80% oraz bgż lokatę ebgż z oprocentowaniem 4,50%. Wybór jednak należy do nas.

-Rzeczywiście wybór należy do nas, ale jeżeli miałbym coś podpowiedzieć to decydujmy się przede wszystkim na lokaty internetowe, które jak wynika z ostatnich rankingów – i nie tylko ostatnich – maja najwyższe oprocentowanie. Sprawdzajmy więc na początek lokaty online – doradza jeden z inwestorów.