Kursy walut

Maj 09
23:41 2015

Zobacz aktualne Średnie kursy walut według NBP. Kursy walut to oczywiście nic innego jak wartość poszczególnych pieniędzy w danym kraju. Wyrażane są przede wszystkim w jednostkach drugiej waluty co informuje nas o fakcie ile jesteśmy w stanie kupić obcej waluty za naszą bądź ile musimy poświęcić naszej aby zakupić obcą.

Średnie kursy walut według NBP


Powyższy wykres kursów walut pochodzi z Comperia Analytics, zastosuj na swojej stronie.

Czy uważasz, że kursy walut dotyczą tylko i wyłącznie twojego życia w momencie, gdy chcesz wyjechać za granicę i potrzebujesz odpowiedniej waluty? Jesteś w błędzie.

Kursy walut oddziaływają każdego dnia na każdy element naszego aktualnego życia. Ogólne zainteresowanie więc poszczególnych jednostek owym zagadnieniem powinno być jak największe i jest to dokładnie uzasadnione. Bowiem czy jesteś w stanie przewidzieć co się stanie, jak Grecja opuści strefę euro?

Pamiętajmy jednak, że słownikowa definicja i proste wyjaśnienie nie jest tym, co tak kreuje nasze codzienne sprawy. Jeżeli mówimy o kursach walut, wiadomym jest fakt, że oddziałuje on na wszelkie zagraniczne rynki z których importowane są aktualne dobra dostępne na rynku oraz eksportowane nasze.

Wszelkie prawa popytu i podaży na daną walutę kreują to, co nazywane jest dalej jako kursy walut. Czy jednak tylko czynniki makro i mikro ekonomiczne mają wpływ na tzw. podaż? Oczywiście najważniejszym elementem jest zainteresowanie zagranicznych inwestorów gospodarką w poszczególnym kraju jednak nie tylko oni mają jakikolwiek wpływ na to, co w chwili obecnej dzieje się z daną walutą.

Dużym obszarem do manipulacji walutami ma oczywiście bank centralny, gdzie w naszym kraju jest to Narodowy Bank Polski. Manipulując nakładem, czyli ilością wydrukowanych pieniędzy w naszym kraju oraz stopami procentowymi skutecznie potrafi zmienić, zahamować bądź rozpędzić rozrost gospodarki znajdującej się na terenie naszego kraju.

Myślisz o zaciągnięciu kredytu walutowego? Warto zainteresować się w jakiej kondycji jest dana waluta w stosunku do naszego polskiego złotego.

Aktualizacja 2017-11-09 12:28