Który bank najlepszy

Grudzień 14
09:05 2011
Oceń ten artykuł

Poszukujesz najważniejszych i najświeższych informacji o bankach w Polsce? Jesteś zainteresowany współpracą z instytucją finansową ale nie możesz się  zdecydować? Świetnie trafiłeś! Specjalnie dla osób, które nie znają się na świecie kwestii finansów przygotowaliśmy mini ranking, który rozjaśni państwu podstawowe kryteria oceny.

Ranking banków publikuje najważniejsze informacje odnośnie najprężniej działających instytucji finansowych w naszym kraju. Uwzględnia najważniejsze zalety, wady i produkty charakterystyczne dla określonej placówki. Jak wiadomo w ciągu ostatnich lat spopularyzowały się internetowe banki. Sztandarowym przykładem wirtualnej instytucji bankowej jest mBank, którego udziały w rynku sukcesywnie rosną. Mimo pewnych perturbacji związanych z kredytami walutowymi bank ten w ciągu zaledwie kilku lat zjednał sobie szerokie grono fanów. Jest to stricte internetowy bank, który eliminuje wszelkiego rodzaju koszty związane z kontem osobistym. Oferuje swoim klientom wszystkie produkty kredytowe i wyjątkowo korzystne lokaty.

Ranking banków uwzględnia na drugim miejscu ING Bank Śląski, który specjalizuje się w uatrakcyjnianiu ofert kredytowych. Jest to najtańszy bank pod względem kredytu hipotecznego z wkładem własnym jak i bez wkładu własnego. Kolejną instytucją, o której jest coraz głośniej to Ban Zachodni WBK. Działalność owej instytucji skupiona jest na wszystkich sektorach finansowych. W ofercie znajdziemy zarówno korzystne oferty depozytowe jak i intratne propozycje w odniesieniu do kredytów. Jeżeli chodzi o lokaty bankowe to należy docenić mniejszych operatorów bankowych takich jak Idea Bank oraz Meritum Bank. Są to banki , które oferują najwyżej oprocentowane lokaty bankowe. Niektóre lokaty czy konta oszczędnościowe bija rekordy pod względem należnych odsetek.

W naszym kraju funkcjonuje obecnie ponad 70 placówek bankowych. Do niedawna monopoliści w tym zakresie pochłaniali krocie z rynkowych udziałów. Dzisiaj mniejsze instytucje finansujące próbują przebić się przez gąszcz banków komercyjnych, które na rynku działają od kilkudziesięciu lat. Trzeba przyznać , że ich strategie rozwoju dają wymierne efekty. Każdy bank stara się przyciągnąć klienta swoim sztandarowym produktem. Jest to swego rodzaju indywidualne USP przedsiębiorstwa.

Ranking banków to narzędzie, na które składa się wiele kryteriów. Trudno bowiem ocenić jakość danej placówki na podstawie jednej wytycznej. Każda instytucja tego typu posiada w zakresie swoich usług różne instrumenty finansowe.

Pierwszy podział na jakim można opierać ranking banków dotyczy gamy ofertowe. Typowe produkty finansowe takie jak: lokaty, konta osobiste i oszczędnościowe, kredyty oraz leasingi posiada obecnie każdy bank. Niektóre wykraczają poza standardowy schemat i oferują swoim klientom dodatkowe atrakcje. Zaliczyć do nich można fundusze inwestycyjne czy usługi z zakresu private banking. Im więcej różnego rodzaju narzędzi tym większa ranga banku. Każda instytucja finansowa promuje w danym okresie jeden produkt. Ma to swoje marketingowe poparcie mianowicie pozwala klientowi skupić się na jednym dobrym produkcie.

Nie rozprasza on swojej uwagi na szereg innych operacji. Bankiem , który w ostatnim czasie mocno promował swoje konto osobiste jest mBank. Jest to instytucja stricte internetowa, która w zestawieniach utrzymuje pozycje lidera pod wieloma względami. Ranking banków w dużej mierze opiera się na wysokości opłat poszczególnych operacji. Koszty mogą być związane z użytkowaniem rachunku osobistego, przelewami bankowymi czy wypłatami z bankomatów. Im niższe owe opłaty , tym wyższa pozycja w bankowym rankingu. Oprócz typowych kryteriów kosztowych czy ofertowych wiele zestawień opiera swoje wyniki o jakość obsługi klienta.

Zdecydowanym liderem jest w tej kwestii Bank Zachodni WBK oraz Getin Bank. Badania jakości obsługi zostały dokonane na podstawie opinii tzw. tajemniczych klientów.