Które banki oferują najlepsze konta firmowe?

Kwiecień 22
15:06 2016
Które banki oferują najlepsze konta firmowe?
Oceń ten artykuł

Każdemu przedsiębiorcy zależy na tym, by wydawać jak najmniej – także jeśli chodzi o koszty prowadzenia konta firmowego. Który bank zaoferuje osobie prowadzącej własną działalność gospodarczą najlepsze warunki w tym zakresie?

Na potrzeby rankingu przyjęliśmy założenia, że szukamy najlepszego konta firmowego dla osoby, która prowadzi niewielką działalność gospodarczą, utrzymuje średnie miesięczne saldo na rachunku w wysokości 3000 zł, przy czym miesięczne wpływy na ROR to 5000 zł. Przedsiębiorca posiada kartę płatniczą wydaną do rachunku i wykonuje w każdym miesiącu 10 przelewów internetowych do innych banków, dwa przelewy do ZUS-u, dwa przelewy do urzędu skarbowego oraz utrzymuje dwa zlecenia stałe: jedno w obrębie tego samego banku i jedno do innego banku. Dokonuje także 5 wypłat z bankomatów własnych banku oraz 2 wypłat z bankomatów innych instytucji – każda transakcja o wartości ok 200 zł. Dwukrotnie w ciągu miesiąca wypłaca również gotówkę w kasie banku (po 1000 zł) oraz dwukrotnie korzysta z wpłatomatów banku (transakcje po 500 zł).

W świetle tak przyjętych założeń najlepsze konto firmowe w kwietniu 2014 r. proponuje Bank Pocztowy w ofercie Pocztowego Konta Firmowego. Po uwzględnieniu powyższych działań, jakie dokonywał będzie przedsiębiorca w ramach rachunku, przyjdzie mu zapłacić tylko 5 zł miesięcznie.
Na drugim miejscu wśród najtańszych kont biznesowych znalazła się promocyjna oferta Symfonia Biznes Credit Agricole (koszt obsługi rachunku w okresie promocji to 8,25 zł, standardowo wyniósłby 43,25 zł). Trzecia pozycja na liście należy zaś do innego rachunku proponowanego przez Credit Agricole – Symfonii Biznes (koszt w okresie promocji – 8,25 zł, standardowo – 43,25 zł), a tuż za nim plasuje się Konto Pomocna Dłoń FM Banku (koszt w okresie promocji – 11 zł, standardowo – 31 zł).

Minusem wszystkich propozycji jest zerowe oprocentowanie kapitału zgromadzonego na rachunku firmowym, dlatego oprócz otwarcia konta rozliczeniowego każdy przedsiębiorca powinien zdecydować się na konto oszczędnościowe, by móc systematycznie pomnażać zarobione pieniądze.