Kredyt jak kredyt

Grudzień 16
13:46 2011
Oceń ten artykuł

Niemal każdy z nas ma na swoim sumieniu jakiś kredyt czy pożyczkę, bowiem takie nastały czasy, że bez kredytu teraz ani rusz. Kiedy dopadnie nas nagła potrzeba szybkiej gotówki mamy dwa wyjścia, albo starać się o gotówkowy kredyt od ręki, debet w koncie, no i jest jeszcze kredyt odnawialny, z którego również można skorzystać.

Kredyt odnawialny to typowy kredyt od ręki, bowiem decyzja zapada jeszcze w tym samym dniu. A przy kilku odnowieniach bank natychmiast odnawia jeżeli klient nie odwołuje takiego kredytu. Klienci bankowi często mylą debet w koncie od kredytu odnawialnego, a są to dwie różne sprawy. Przede wszystkim debet w koncie jest ujemnym saldem na naszym koncie, no i korzystając z debetu nie musimy zawierać umowy kredytowej. Starając się o kredyty odnawialne takie umowy są już niezbędne. Krótko mówiąc odnawialny kredyt od ręki to nic innego jak limit do którego można zadłużać się na naszym koncie. Pamiętajmy jednak, że limitu w koncie nie można mylić z debetem na koncie bankowym. Poza tym kredyty odnawialne najczęściej przyznawane są przez banki na okres jednego roku, ale jeżeli kredytobiorcy regularnie go spłacają, niejako z automatu są odnawiane. Oczywiście banki pobierają za to prowizję, poza tym kredyty odnawialne są dość wysoko oprocentowane, no i po wygaśnięciu umowy kredytobiorca może takiego kredytu nie przedłużyć. Bardzo interesujące są oferty kredytów odnawialnych w mbanku i naprawdę warto je rozpatrzyć. Ale są też tacy którzy twierdzą, że odnawialny kredyt od ręki nie jest zbyt korzystnym kredytem i łatwo się w nich zaplątać. Tylko z jakimi kredytami człowiek może się nie zaplątać? Z każdym kredytem mogą być problemy, jeżeli nie będziemy w terminie go spłacać. Nie ma bowiem dobrych i tanich kredytów, są za to złe i bardzo złe, a poza tym niestety drogie. Mogą natomiast być mniej i bardziej korzystne warunki ich przyznawania oraz spłat. O kredytach odnawialnych wiemy chyba najmniej, ponieważ częściej mimo wszystko korzystamy z debetów i kredytów gotówkowych, a rzadziej decydujemy się na kredyty odnawialne.

Kredyt odnawialny nie jest niczym nowym i jest bardzo często uruchamiany przez klientów. Najczęściej zasady przyznawania kredytów gotówkowych są nieprzejrzyste dla przeciętnego klienta, poza tym kredyty gotówkowe są drogie. Z drugiej jednak strony jak mogą być przejrzyste, skoro bankom na tym zupełnie nie zależy, a klienci przyzwyczaili się już do nie czytania umów. Dlatego kredyty oprocentowane na 10-20 procent w rzeczywistości okazują się kredytami kilkakrotnie droższymi. Banki podnoszą prowizje, nakazują ubezpieczania kredytów, wprowadzają opłaty przygotowawcze, wszystko to w znacznym stopniu podnosi koszty kredytów. Tymczasem kredyty odnawialne funkcjonują na bardziej przejrzystych zasadach.