Kredyt gotówkowy krok po kroku

Październik 29
11:56 2008
Oceń ten artykuł

Dla wielu osób wybór kredytu gotówkowego to bułka z masłem. Tak przynajmniej może się wydawać.

Kredyt gotówkowy rzeczywiście jest prostym produktem jednak nie myślmy, że można go łatwo wybrać i cieszyć się niskimi ratami.Banki prześcigają się w oferowaniu tych kredytów i często w swoich reklamach kuszą niskim oprocentowaniem i brakiem opłat. A jednak musza zarabiać na tych kredytach więc coś jest nie tak… Warto więc poszukiwanie kredytu rozpocząć od krótkiego przyjrzenia się temu na co warto zwrócić uwagę biorąc kredyt gotówkowy.

Reklamy to zły doradca przy wyborze jakiekolwiek instrumentu finansowego. Banki lubią szybkie kredyty, ponieważ są bardzo popularne i dochodowe dla banku (czytaj: nie są wcale tanie). Ale są też oczywiście produkty i oferty warte “kupienia”. Wcześniej jednak warto zobaczyć co będzie trzeba zrobić by taki kredyt otrzymać.

Pierwszy krok to złożenie wniosku kredytowego. Niektóre banki oferują możliwość przesłania wniosku przez Internet. Zwykle oferty te dotyczą banków wirtualnych (np. mBank), które nie posiadają swoich oddziałów lub posiadają ich bardzo małą ilość. Jesli chcemy więc skontaktować się z takim bankiem to pozostaje nam Internet, poczta lub telefon.

Przy ubieganiu się o kredy potrzebny będzie nam dowód osobisty.Drugim ważnym dokumentem na drodze do kredytu gotówkowego jest zaświadczenie bądź oświadczenie o dochodach. Czasami banki wymagają zgody współmałżonka.

Następnie “piłka” jest po stronie banku, który analizuje dokumenty, bada nasza historię kredytową w BIK (Biuro Informacji Kredytowej) oraz określa czy mamy zdolność do spłaty rat kredytowych.

Później wydaje decyzję kredytową: pozytywną lub negatywną.

Pozytywna decyzja kredytowa to w praktyce oznacza, że pieniądze są na naszym koncie w przeciągu kilku godzin. Jeszcze tylko podpisanie umowy kredytowej, ustanowienie zabezpieczeń (weksel albo podpisanie polisy ubezpieczeniowej) i wniosek o wypłatę kredytu. Oczywiście umowa o kredyt gotówkowy to najważniejszy dokumentu. Określa on warunki kredytowania, koszty kredytu (oprocentowanie, prowizja, ubezpieczenia i zabezpieczenia), okres spłaty itp.

Do umowy kredytowej załączany jest harmonogram spłaty kredytu, który pokazuje jak będzie wyglądała wysokość rat w każdym miesiącu. Tu jednak ważna uwaga: wysokość rat może się zmienić w trakcie spłaty kredytu, jeżeli oprocentowanie kredytu jest zmienne, zarówno w górę, jak i w dół. Można więc rozważyć zaciągnięcie kredytu  według stopy stałej, co daje nam pewność, że raty pozostaną niezmienne w całym okresie kredytowania.
Po tych wszystkich formalnościach bank jest gotowy do wypłaty kredytu gotówkowego na wskazane przez nas konto bankowe. Trudno jest wypłacić kredyt jeśli nie mamy konta bankowego. Właściwie jest to niemożliwe, ponieważ bank będzie żądał od nas posiadania konta celem łatwego spłacania rat kredytowych.