Kredyt dla samotnych

Luty 19
22:51 2012
Oceń ten artykuł

Kredyty udzielane są tym osobom które stać na ich regularną spłatę. Banki dokładnie weryfikują możliwości klienta zanim zdecydują się na powierzenie na jego konto dużej sumy pieniędzy.

Do niedawna nie do pomyślenia były pożyczki dedykowane osobom samotnym. Wszak powszechnie wiadomo, że zdolność kredytowa singla nie jest nazbyt obiecująca. Dzisiaj kredyt dla samotnych nie budzi większego zainteresowania bowiem udzielany jest powszechnie za pośrednictwem kredytu preferencyjnego Rodzina na swoim.

Kredyt dla samotnych był oczywiście zawsze możliwy w instytucji finansującej. Im większa ilość kredytobiorców tym lepiej dla banku. Osoby samotne miały jednak większy problem z przekonaniem do siebie banków. Decyzja o przyznaniu przez bank kredytu zapada przede wszystkim w oparciu o ocenę zdolności kredytowej aplikanta. Single mają więc zdecydowanie wyżej zawieszoną poprzeczkę. Popularny w ciągu kilku ostatnich lat kredyt preferencyjny Rodzina na swoim został kilka miesięcy temu rozszerzony o nową usługę. Owym produktem jest pożyczka finansowa dla singli. Od niedawna o kredyty mieszkaniowe mogą więc ubiegać się osoby samotne. Rodzina na swoim dla singli obejmuje jednak zdecydowanie mniejsze możliwości względem metrażu mieszkania niż w kontekście klasycznej rodziny. Single mogą jednak korzystać z kredytów w programie Rodzina na Swoim jedynie po spełnieniu dodatkowych kryteriów. Zmniejszona została także cena mieszkania, na zakup którego można uzyskać dopłatę. Z programu rodzina na swoim, będą mogli korzystać także single do 35 roku życia. Sam program potrwa do 31.12.2012r. Jest to również data, do kiedy będzie można składać wnioski na uzyskanie preferencyjnych kredytów hipotecznych w RnS. Warunkiem uzyskania kredytu w ramach kredytu dla samotnych jest brak posiadania innej nieruchomości.

Kredyty bankowe mają różne odsłony. Banki stają się coraz bardziej elastyczne względem różnego rodzaju klientów. Od niedawna nawet osoby samotne mogą starać się o finansowanie z ramienia instytucji finansowej, Kredyt dla samotnych nazwany jest dzisiaj kredytem „singiel na swoim” i oferowany jest do końca bieżącego roku.

Do tej pory najistotniejszym kłopotem dla tych, którzy chcieli skorzystać z pomocy państwa przy zakupie mieszkania (zaciągnąć kredyt na preferencyjnych warunkach), były niemiarodajne współczynniki, według których mogli je uzyskać i ograniczenie grupy docelowej. Dzisiaj kredyt rodzina na swoim dostępny jest dla klientów, którzy są samotni, czyli prowadzą samotny tryb życia.

Kredyt dla samotnych z dopłatą jest dostępny wyłącznie na mieszkanie, zaś metraż takiego lokum ma wynosić 50 m kw., a dopłata obejmie nie więcej niż nabyte 30 m. Nowym elementem jest kryterium wiekowe – nieukończony 35 rok życia. Efektem takich regulacji jest ograniczenie rejonów, w których możliwość zakupu mieszkania przez samotnych jest faktycznie dostępna. Nawet jeżeli grupa beneficjentów jest wzbogacona o tzw. single, czyli osoby samotne, program dodatkowych dopłat zostanie wygaszony samoczynnie poprzez wykorzystanie środków znacznie wcześniej niż termin formalnie przewidziany.

Kredyt dla samotnych to bardzo restrykcyjne warunki finansowania. Single mają możliwość skorzystać z programu jedynie w przypadku, gdy nie byli w posiadaniu jakiejkolwiek nieruchomości do chwili obecnej. Gdzie singiel będzie mógł kupić mieszkanie po zmianach w ustawie przez nasz rząd?

Do dyspozycji nie mamy zbyt wiele: Osiedle znajdujące się w Poznaniu, jedno w Krakowie oraz osiedle przy ulicy Głębockiej w Warszawie i jedna inwestycja we Wrocławiu. Niestety oferta zarówno banków jak i deweloperów w tym zakresie diametralnie się zawęża. Coraz mniej banków i firm deweloperskich bierze udział w owym projekcie.