Kredyt dla osób pracujących na pół etatu

Wrzesień 01
00:38 2017
Kredyt dla osób pracujących na pół etatu
Ocena: 4.7 z: 15

Kredyt wiąże się z wieloma formalnościami wymaganymi przez banki: należy wypełnić wniosek, przedstawić zaświadczenie o dochodach. Na podstawie dostarczonych dokumentów instytucja finansowa dokonuje weryfikacji zdolności kredytowej klienta i podejmuje decyzje o udzieleniu pożyczki. Czy osoba zatrudniona na pół etatu dostanie kredyt w banku?

Każdy bank przed udzieleniem kredytu wymaga od potencjalnego kredytobiorcy potwierdzenia zatrudnienia i osiąganego dochodu. Jest to warunek niezbędny do otrzymania jakiejkolwiek pożyczki w banku.

Kredyt a forma zatrudnienia

Największe szanse na kredyt w banku mają osoby zatrudnione na pełne etat i na czas nieokreślony. Jest to grupa uważana przez banki za najbardziej wiarygodnych kredytobiorców. Stały dochód i długotrwale zatrudnienie sprawiają, że według banku ryzyko niespłacenia zobowiązania przez takich klientów jest minimalne.

W gorszej sytuacji znajdują się kredytobiorcy zatrudnieni na umowę zlecenie lub o dzieło, a także pracownicy posiadający niepełny etat. W przypadku takich klientów banki stosują bardziej restrykcyjne wymagania. Osoby zatrudnione na umowę o dzieło lub zlecenie, by dostać kredyt, muszą przedstawić w banku umowy z ostatnich 12 miesięcy i wyciągi z rachunku jako potwierdzenie wpływu dochodów.

Pożyczanie na pół etatu

Osoby zatrudnione w niepełnym wymiarze są w niedogodnej sytuacji, gdy jednocześnie otrzymują niskie dochody. Klienci, którzy posiadają umowę na pół etatu, ale dużo zarabiają, mają większe szanse na kredyt gotówkowy. W przypadku, gdy zarobki pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze są niższe niż 1000 zł, jego szanse na kredyt są dużo mniejsze. W takiej sytuacji wszystko zależy od indywidualnej oceny zdolności kredytowej klienta, dokonanej przez bank. Przy zatrudnieniu na niepełny okres raczej nie można liczyć na kredyt hipoteczny.

Gdy klient zarabia około 800 zł miesięcznie, wtedy w banku nikt mu nie udzieli pożyczki wyższej niż 1000 zł, z 6-miesięcznym okresem spłaty. Krótszy okres kredytowania nie wchodzi w rachubę, ponieważ rata nie może przekroczyć zarobków. Przy dłuższym okresie kredytowania, np. 12 miesięcy, zakładając, że klient posiada umowę o pracę na taki okres, niektóre banki udzieliłyby pożyczki w kwocie 2000 zł.  Osoby zatrudnione na ½ etatu, przy niewielkich dochodach maja szansę skorzystać z zakupów ratalnych lub pożyczek na oświadczenie, ponieważ tam weryfikacja nie jest tak bardzo skrupulatna. Ostateczny wyjściem dla pracowników pracujących w niepełnym wymiarze może być skorzystanie z pożyczki w instytucji pozabankowej.

Centrumkredyt poleca