Konto walutowe

Listopad 17
10:32 2011
Oceń ten artykuł

Planujesz wyjazd zarobkowy? A może udało Ci się dostać na zagraniczne stypendium naukowe? W obydwu przypadkach będziesz zobligowany do otwarcia konta walutowego. Cóż to takiego? Jest to rachunek osobisty, który służy do gromadzenia środków w obcej walucie. Najpopularniejsze to euro, funt brytyjski, dolar amerykański oraz frank szwajcarski.

Każdy bank posiada w swojej ofercie tego typu konto. Jest to w dzisiejszych czasach standard podyktowany przynależnością do Unii Europejskiej. Konto walutowe zaczęło być niezmiernie popularne wówczas kiedy Polacy masowo szukali zatrudnienia na wyspach. Migracja sporej części naszych rodaków w poszukiwaniu zatrudnienia jest główną przyczyną popularyzacji owego rachunku. Jak każdy produkt finansowy posiada ono zarówno zalety jak i wady. Niewątpliwym atutem jest możliwość gromadzenia obcego kapitału  i brak konieczności przewalutowania środków. Konto walutowe możemy założyć tradycyjnie w oddziale bankowych oraz poprzez internet. Jeżeli chodzi o spektrum możliwości to konto walutowe przypomina standardowy ROR. Można na nim dokonywać przelewów bankowych,  internetowych transakcji, zakładać lokaty walutowe. W niektórych oddziałach nie dostaniemy niestety karty płatniczej. Wiąże się to z brakiem możliwości wypłaty kapitału z bankomatu.

Niektóre placówki oferują nie tylko karty płatnicze, ale również debetowe i kredytowe. Konto walutowe stanowi obowiązek dla wszystkich, którzy zdecydowali się na edukację lub pracę zagranicą. Warto jednak zorientować się wcześniej czy owe konto nie jest bardziej kosztowne niż to w kraju do którego się udajemy. Często zdarza się również tak, zagraniczny pracodawca nie życzy sobie dokonywania przelewów na zagraniczne konto. W związku z tym, że założenie konta walutowego wiąże się z podaniem adresu stałego zameldowania, konto walutowe w zagranicznym banku może okazać się bardzo trudne.

Konto walutowe daje do dyspozycji prowadzenia depozytu naszego kapitału w obcej walucie. Takie rozwiązanie jest bardzo korzystne dla tych, którzy posiadają zyski bądź przychody w zagranicznych nominałach. Mówimy tutaj oczywiście o najbardziej popularnych walutach występujących w ofertach bankowych czyli euro, frankach szwajcarskich, funtach brytyjskich czy dolarach amerykańskich.

Dzięki takiemu rodzajowi usługi bankowej nie musimy denominować naszych zapasów pieniężnych w momencie ich otrzymania. Istnieje bardzo dużo instytucji finansowych, które takie rozwiązania posiadają w swojej ofercie. Konto walutowe w chwili obecnej jest dostępnie praktycznie wszędzie. Jest to spowodowane oczywiście faktem, że bardzo duża ilość naszych obywateli podejmuje pracę zawodową poza terenami naszego kraju. Niestety trzymanie takich pieniędzy na zwyczajnym koncie osobistym graniczy z bardzo dużym ryzykiem niekorzystnego przewalutowania w momencie niskiej wartości zagranicznego nominału bądź bardzo silnej wartości złotówki. W takiej sytuacji jesteśmy w stanie stracić naprawdę duże pieniądze.

Jakie jest najbardziej atrakcyjne konto walutowe wg. naszych analiz?

To oczywiście oferta Deutsche Banku. Ów instytucja finansowa daje nam możliwość deponowania naszych środków oraz wykonywania na nich wszelkiego rodzaju transakcji w walutach, które zamieszczają się w puli dostępnych w danym banku. Konto walutowe w Deutsche Banku to szeroka perspektywa również na otwarcie atrakcyjnych lokat walutowych, które posiadają dobre oprocentowanie i pozwalają skutecznie ochronić nasze środki przed stale rosnącą inflacją. Lokaty w Deutsche Banku.

Czy warto skorzystać więc z tak atrakcyjnej usługi? Oczywiście decyzja należy do potencjalnych depozytariuszy, jednak jeżeli zarabiamy w walucie, którą obsługuje Deutsche Bank jesteśmy w stanie zaoszczędzić naprawdę kilka groszy.

Centrumkredyt poleca