Konto oszczędnościowe to pewne i bezpieczne oszczędzanie

Lipiec 18
10:49 2011
Konto oszczędnościowe to pewne i bezpieczne oszczędzanie
Oceń ten artykuł

Konto oszczędnościowe jest chyba najpopularniejszą formą oszczędzania. Oferuje ono bardziej elastyczną formę oszczędzania niż zwykła lokata bankowa, która może być wyżej oprocentowana, ale wypłata środków bardzo często skutkuje jej zerwaniem.

Konto oszczędnościowe oferuje możliwość dopłaty i wypłaty środków bez zrywania umowy. Konto oszczędnościowe jest również dużo wyżej oprocentowane niż zwykły rachunek oszczędnościowo rozliczeniowy prowadzony przez bank. Warto zastanowić się nad otwarciem konta oszczędnościowego w sytuacji, gdy przez dłuższy okres czasu nasza gotówka zalega na rachunku oszczędnościowo rozliczeniowym, którego oprocentowanie zwykle wynosi 0%, a inflacja „pożera” nam nasze wynagrodzenie chociażby.

Najczęściej kapitalizacja kont oszczędnościowych jest miesięczna, bądź dzienna. Stopa procentowa waha się od 3 % do nawet 5% w skali roku w zależności od banku i kwoty jaka chcemy położyć. Bardzo często banki oferują swoim klientom założenie konta oszczędnościowego wraz z rachunkiem oszczędnościowo rozliczeniowym. Konto oszczędnościowe z reguły nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi opłatami za jego prowadzenie. Oplata za przelew zewnętrzny wykonany z konta waha się w przedziale od 2 zł do 10 zł w zależności od banku. Banki bardzo często oferują jeden przelew w miesiącu darmowy. Niektóre banki gwarantują również swoim aktualnym klientom lepsze warunki oprocentowania i prowadzenia konta w nagrodę za lojalność. Bardzo popularne w ostatnim czasie stało się internetowe konto oszczędnościowe.

Prowadzone jest ono na przykład w Deutsche Banku lub ING. To idealne rozwiązanie dla młodych ludzi chcących mieć szybki dostęp do pieniędzy, możliwość dopłaty i wypłaty środków w każdej chwili oraz oprocentowanie wyższe niż na ROR.