Konto oszczędnościowe

Kwiecień 05
21:26 2012
Oceń ten artykuł

Konta oszczędnościowe wraz z lokatami bankowymi były korzystnymi usługami finansowymi w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Niestety zmieniło się to za sprawą możliwości egzekwowania z każdego zysku podatku Belki.

Zgodnie z nowymi regulacjami podatkowymi klienci takich usług muszą liczyć się z mniejszymi zyskami. Przez ostatnie lata mogli cieszyć się brakiem konieczności płacenia podatków w kontekście depozytów bankowych. Sprawne obejście owego postulatu pozwoliło na legalne (bądź jak rząd uważa nielegalne i wręcz nieuczciwe) wyższe zyski z lokaty czy konta oszczędnościowego. Dzięki temu klienci takich usług zachowywali 19% ze swoich zysków kapitałowych.

Podatek Belki powrócił poprzez wycofanie lokat z dzienną kapitalizacją odsetek. Fora internetowe pęcznieją wręcz od ilości dyskusji i fali protestów względem nowych regulacji prawnych. Odpowiedź rządu w tej kwestii jest jednoznaczna i klarowna – przywrócenie podatku pozwoli na wypełnienie dziury budżetowej w kolejne 380 mln w ciągu zaledwie pierwszego roku. Konto oszczędnościowe i lokata bankowa staną się niewątpliwie mniej opłacalne. Mimo najświeższych wypowiedzi rządowych w ofertach banków nadal pozostawały propozycje kont oszczędnościowych z dzienną kapitalizacją odsetek, jednak nie mogą już uniknąć podatku belki. Przykładem służy dla nas0 konto Direct w ING Banku Śląskim. Oprocentowanie w tej usłudze finansowej wynosi od 3,50% do 3,75%(w zależności od kwoty zdeponowanej na rachunku) plus bonus 0,50% (za systematyczne wpływy). Ostatnia propozycja to Otwarte Konto Oszczędnościowe Premium. Jego największą i główną cechą jest to, że im więcej wpłacimy na rachunek oszczędnościowy tym większe oprocentowanie otrzymamy. Aby móc pozwolić sobie na ów rachunek bank nie wymaga od klienta otwarcia klasycznego ROR-a. Konto oszczędnościowe stanowi produkt, który cieszy się porównywalnym zainteresowaniem co lokata bankowa, niestety błędnie.

Konto oszczędnościowe i lokata bankowa to dwa najpopularniejsze sposoby na proste i efektywne pomnażanie naszych nadwyżek finansowych. Są to narzędzia, dzięki którym jesteśmy w stanie skutecznie zatroszczyć się o naszą finansową przyszłość. Mimo wielu podobieństw rachunki oszczędnościowe i lokaty różnią się od siebie w znaczący sposób. Lokata bankowa tożsama jest z większą odpowiedzialnością. Pieniądze , które oddajemy w bankowy depozyt muszą na nim pozostać przez określony czas.

Klient nie może sobie pozwolić na to, aby wypłacić swój kapitał przed czasem. W przeciwnym razie traci wszystkie zgromadzone odsetki. Konto oszczędnościowe nie jest determinowane analogicznymi zasadami. Kapitał jaki się na nim gromadzi podlega wypłatom bez utraty odsetek. W większości przypadków jedynie pierwsza wypłata środków nie podlega opłacie. Każda następna pociąga za sobą finansowe konsekwencje. Konto oszczędnościowe jest jednak niżej oprocentowane niż lokata bankowa.

Konto oszczędnościowe może być alternatywą dla osób, które nie chcą zamrażać sowich pieniędzy na lokatach, chcą mieć stały dostęp do zgromadzonych środków. Obecnie prawie każdy bank oferuje założenia konta oszczędnościowe. Potencjalny klient może stanąć przed wyzwaniem wybrania jednej oferty z dziesiątek dostępnych.

Konto oszczędnościowe pozwala na swobodny dostęp do pieniędzy, które dodatkowo procentują i same na siebie zarabiają. Aby wybrać najlepszą ofert bankową, należy zwrócić uwagę na kilka aspektów.

Oczywiste jest to, że najważniejsze jest oprocentowanie konta, im jest wyższe tym więcej możemy zarobić. Czasami oprocentowanie konta oszczędnościowego, jest porównywalne do lokat bankowych, dlatego wiele osób, rezygnuje z lokaty na rzecz dobrze oprocentowanego konta oszczędnościowego. Istotne są również opłaty za prowadzenie rachunku i transakcje przeprowadzane za pomocą konta internetowego, jak również te tradycyjne, załatwiane w bezpośrednio w placówce bankowej. Wiele banków oferuje darmowe konto oszczędnościowe, każdej ofercie jednak należy się dokładnie przyjrzeć i sprawdzić wszystkie ukryte koszta.

Aby wybrać najlepsze konto oszczędnościowe najlepiej skorzystać z rankingów klasyfikujących najlepsze oferty. Należy pamiętać aby skorzystać z aktualnych danych ponieważ banki często zmieniają swoje oferty.

Konto oszczędnościowe na atrakcyjnych warunkach oferuje obecnie Deutsche Bank, którego oprocentowanie wynosi ponad 5%. Bank nie pobiera opłat za otwarci prowadzenie rachunku, kapitalizacja odsetek na koncie osobistym w Deutsche Banku odbywa się każdego dnia. Podobne warunki prowadzenia konta i oprocentowania oferują jeszcze taki banki jak: mBank, Volkswagen Bank direct czy bank Inteligo.

Konto oszczędnościowe jest obecni najchętniej wybieranym kontem przez klientów.

Biorąc pod uwagę portfele naszych rodaków, możemy stwierdzić , że wielu z nich nie poważnie traktuje kwestie oszczędności. Co drugi Polak nie posiada bowiem żadnych oszczędności. Jest to o tyle niefortunna sytuacja, że niepewne finansowo czasy czekają nas jeszcze przez kilka lat. Gospodarka światowa jest bowiem w mocno nadszarpniętym stanie.

Aby móc spokojnie spać nie martwiąc się o swój finansowy byt, należy poważniej podejść do aspektu oszczędzania. Nie od dzisiaj bowiem wiadomo, że życie na kredycie nie jest korzystną alternatyw ą a niepewne jutro może nas doprowadzić do szału. Dlatego też zamiast wydawać wszystko co zarobimy, należy poważnie pomyśleć nad narzędziami dzięki, którym pomnożymy swój kapitał tym samym zarobimy dodatkowe złotówki. W dzisiejszych czasach jest wiele alternatyw dzięki którym będziemy mogli sprawnie gospodarować swoim kapitałem Jednym z nich jest konto oszczędnościowe , którego mechanizm jest wyjątkowo banalny. Wystarczy wpłacić pieniądze na bankowy rachunek . Jest on oprocentowany dzięki czemu nasz kapitał stale rośnie. Mediana w kwestii oprocentowania depozytów tego typu wynosi ok. 5% .

Konto oszczędnościowe nie jest jednak tak korzystne jak lokata bankowa, której okres zapadalności jest dłuższy jednak wyższy jest również procent na jaki owa lokata opiewa. Na szczęście konto oszczędnościowe posiada jeszcze jedną istotną zaletę jest nią swobodna możliwość wypłaty kapitały pomniejszona o prawdopodobieństwo utraty zgromadzonych na rachunku odsetek.

Konto oszczędnościowe jest niestety obarczone koniecznością płatności podatku Belki, czyli podatku od zysków kapitałowych. Jest to niepocieszająca informacja zwłaszcza dla tych konsumentów, którzy tym roku planują otworzyć konto oszczędnościowe. Dzienna kapitalizacja została bowiem wycofana kilka dni temu zgodnie z założeniami nowej ordynacji podatkowej.