Konto czy lokata

Luty 09
05:26 2010
Oceń ten artykuł

Gdzie ten czas, kiedy lokaty bankowe kusiły swoim wysokim oprocentowaniem, kiedy naprawdę można było na lokatach zarobić uczciwe pieniądze? Gdzie ten czas, kiedy banki zabiegały o klienta, kiedy walczyły ze sobą na oferty? Gdzie ten czas? Tymczasem oferta bankowa z miesiąca na miesiąc ubożeje, rosną koszty utrzymania depozytów, a oprocentowanie lokat bankowych z dnia na dzień kurczy się. Nic więc dziwnego, że chętnych na nie jest coraz mniej. Banki też niespecjalnie interesują się tą sferą swojej działalności, czyżby dysponowały już tak wielkim kapitałem, że lokaty przestały się już dla nich liczyć?
– Mimo to przy odrobinie dobrej woli można jeszcze coś interesującego dla siebie wybrać. Nawet, jeżeli coraz więcej osób woli lokować swoje pieniądze na kontach oszczędnościowych niż na lokatach. Trzeba bowiem wiedzieć, że niektóre konta oszczędnościowe są nawet lepiej oprocentowane niż wiele lokat. Banki zachwalają ten system oszczędzania, ponieważ na tym zarabiają konkretne pieniądze – na lokacie już niekoniecznie. Tymczasem banki “zapominają” o informowaniu klientów, że od oprocentowania kont oszczędnościowych tak samo pobierany jest podatek Belki. Zaletą kont oszczędnościowych jest to, że w przeciwieństwie do lokat bankowych można z nich wybierać pieniądze. Ale banki również “zapominają” poinformować klientów, że ilość takich operacji jest ograniczona i nie można wybierać z kont oszczędnościowych gotówki bez końca. Jeżeli ktoś chce w ten sposób traktować konto oszczędnościowe to niech lepiej wybierze zwykłe standardowe konto. Powinno się pamiętać, że to jest konto, na którym się oszczędza pieniądze. Wracając do lokat to rzeczywiście można jeszcze coś interesującego dla siebie znaleźć, ale trzeba przeglądać oferty, porównywać oprocentowanie lokat bankowych. Odradzałbym natomiast lokaty walutowe, których oprocentowanie jest raczej symboliczne – twierdzi ekspert rynku lokat bankowych.
Z pewnością interesujące są lokaty zakładane bez wychodzenia z domu, czyli przez internet. Aby tego dokonać należy złożyć przez internet wniosek, na podany we wniosku adres e-mail dostaje się numer rachunku, na który należy pieniądze wpłacić i na ten sam adres otrzymuje się potwierdzenie dokonania takiej wpłaty. Proste, szybkie i bezpieczne. Oferta lokat online jest bogata i naprawdę można jeszcze coś dla siebie znaleźć. Najczęściej klienci dcydują się na lokaty bez podatku Belki. Są to lokaty z codzienną kapitalizacją odsetek. Takich ofert w sieci jest dużo, a oprocentowanie lokat bankowych zakładanych przez internet jest konkurencyjne w stosunku do zakładanych tradycyjnie w tradycyjnych bankach. Przeglądajmy więc, analizujmy, przeliczajmy – wybór należy do nas.