Konta lokacyjne

Luty 10
11:24 2010
Oceń ten artykuł

Ostatnio niezwykle popularne okazały się konta lokacyjne. Dla niewtajemniczonych to specjalne konta oszczędnościowe, będące połączaniem lokaty oraz konta osobistego. Dzięki takiemu rozwiązaniu klient może wpłacać i wypłacać pieniądze kiedy chce. Nie traci także odsetek.

Konto lokacyjne oferuje oprocentowanie wyższe niż w przypadku zwykłego konta. Czasem także przewyższa oprocentowanie na lokacie terminowej.

Konto oszczędnościowe możemy założyć w banku, w którym nie posiadamy rachunku. Z reguły jednak jest tak, że do założenia konta lokacyjnego wymaganie jest otwarcie rachunku ROR. Tak jest np. w mBanku.

Z reguły nie ma znaczenia jaką kwotę wpłacimy na konto. W niektórych bankach, aby oprocentowanie zadziałało musi być pewien określony wkład. I tak w przypadku Raiffeisen Banku minimalna kwota, która zostaje oprocentowana to 1000zł. Klienci nie zawsze zwracają na minimalną kwotę oprocentowania i często się dziwią, że po wpłaceniu pewnej określonej niewielkiej sumy nie znajdują na swoim koncie żadnych odsetek. Często za to winą obarczają bank, zamiast czytać dokładnie regulaminy.

Warto wiedzieć także, że im więcej będziemy trzymać gotówki na koncie lokacyjnym, tym wyżej będzie ona oprocentowana. Niektóre banki oferują bonusy swoim klientom. Przykładem może być Raiffeisen Bank, który zwiększa oprocentowanie o 1% w przypadku, gdy klient utrzyma przez 3 miesiące minimum 7 tys. zł na koncie.

Oprócz zalet konto lokacyjne ma także wady, które nie podobają się klientom:
-zazwyczaj można jedynie zdefiniować jeden rachunek, na który dokonywane będą przelewy. Nie da się zatem opłacać rachunków z konta lokacyjnego,
-tylko jedna wypłata na miesiąc jest bezpłatna. Każda kolejna dużo nas będzie kosztować.

Zanim zdecydujesz się na otwarcie konta oszczędnościowego, koniecznie porównaj oprocentowanie na tym koncie z oprocentowaniem na zwykłej lokacie. Czasem otwarcie konta lokacyjnego może być nieopłacalne. Warto zwrócić też uwagę na fakt, że zazwyczaj odsetki kapitalizowane są po miesiącu, a w niektórych bankach kwartalnie.