Klient zapłaci

Listopad 03
18:33 2009
Klient zapłaci
Ocena: 4 z: 1

Oferta produktów i usług bankowych jest bardzo szeroka i czasami nawet atrakcyjna dla klienta. Kredyty bankowe, lokaty, konta, rachunki oszczędnościowe, bezpłatne przelewy itd., itp. Banki wiedzą jak przyciągnąć klienta, jak zareklamować swój produkt czy usługę, a najlepiej jakby klient jak najmniej wiedział o zasadach funkcjonowania ofert bankowych. I tak najczęściej zresztą jest, oferty banków są często dla klientów czarna magią, dlatego klienci podpisują w ciemno umowy, nie orientują się jak funkcjonują karty kredytowe, jaką lokatę najlepiej wybrać i czy aby nie zmieniły się taryfy opłat bankowych. O tym ostatnim przypadku należy wspomnieć, ponieważ najczęściej klienci banków nie zwracają uwagi na zmiany opłat, a właściwie na podwyżki opłat bankowych, które od czasu do czasu w bankach się pojawiają. Na przykład expander ostatnio pokusił się o analizę tak zwanych nietypowych opłat bankowych, o których trudno doczytać się w ulotkach reklamowych banków. Klient nie znajdzie ich również w innych materiałach promocyjnych produkty i usługi bankowe, dlatego warto czasami sięgać do taryfikatora bankowego oraz tabel prowizji i opłat bankowych.
– To prawda, warto od czasu do czasu sięgnąć po tabele opłat bankowych, bowiem znajdziemy tam naprawdę ciekawe informacje. Prawdą też jest, że oferty banków są najczęściej rozmyte, niezrozumiałe dla klienta, banki rządzą się swoimi prawami, naliczają opłaty i prowizje zgodnie z własnymi ustaleniami, obniżają opłaty w segmentach, w których inne banki zawyżają, z kolei, a by nie być stratnym podwyższają w innych sektorach. Nie ma takiego banku, który pozwoli sobie na stratę. Jeżeli na przykład nie pobiera opłat za prowadzenie konta, czy też za dokonywane przelewy, to odbije sobie na zwiększonych opłatach innych usług, bowiem bank musi wyjść na swoje. Najważniejsze natomiast, aby klient nie zauważył tego mataczenia – stwierdził anonimowy pracownik jednego z banków.
– Nietypowe opłaty w bankach? – proszę bardzo: Lukas Bank pobiera 20 złotych za ponowne otwarcie takiego samego konta bankowego, a 75 złotych za jego zmianę. W banku ochrony środowiska przez 9 miesięcy trzeba korzystać z konta, gdyż wcześniejsza rezygnacja kosztuje 50 złotych. W Alior Banku można zapłacić 5 złotych za dokonanie płatności kartą w sklepie. Zdarza się, że banki  naliczają prowizję od prowizji – stwierdził ekspert expandera.
Zatrzymajmy się na chwilę przy banku ochrony środowiska, bowiem bank ten zalicza się do nielicznych, którzy oferują wysokie oprocentowania kont. Na przykład oprocentowanie konta wyjątkowego sięgać może nawet 8 procent – ale. No właśnie, ale trzeba korzystać z tego konta aż 9 miesięcy, aby móc z niego bezpłatnie zrezygnować. W przeciwnym razie trzeba bankowi zapłacić 50 złotych. Konto jest atrakcyjne, ale dla osób korzystających z bankowości tradycyjnej – wysokie oprocentowanie, bezpłatne przelewy oraz wypłaty ze wszystkich bankomatów w całym kraju. Ale miesięczna opłata za prowadzenie takiego konta należy do najwyższych w tym sektorze i wynosi aż 19złotych. Nietypowych opłat, którymi banki najczęściej się nie chwalą jest o wiele więcej, to między innymi dlatego warto od czasu do czasu sięgać do tabel.