Klient musi być prześwietlony

Maj 11
06:14 2010
Oceń ten artykuł

Kredyty na dowód, kredyty bez sprawdzania, kredyty bez bik i zaświadczeń, czy to już przeszłość? Zdecydowanie tak, bowiem trudno w chwili obecnej wyobrazić sobie, aby banki nagle zmieniły swoją politykę kredytową. Obecnie warunki otrzymania każdego kredytu są znacznie zaostrzone, a nie wykluczone – banki zapowiadają to – że przy kredytach konsumpcyjnych będą jeszcze bardziej. Jeszcze do niedawna o kredyty bez zaświadczeń, kredyty bez sprawdzania w biurze informacji kredytowej było stosunkowo łatwo. Banki nie robiły poważniejszych przeszkód i takie kredyty klienci dostawali. Nie tak odległy jest czas kiedy rekordziści kredytowi mieli nawet po kilkanaście kredytów, a spłacali je biorąc kolejne kredyty. Było to możliwe, ponieważ banki raczej nie sprawdzały swoich klientów, a gdyby nawet to nie byli oni notowani w bik, ponieważ systematyczne spłacali kredyty, a że kolejnymi to już zupełnie inna sprawa. Kiedyś musiało się to skończyć. i się skończyło. Pętla kredytowa na takich delikwentach się w końcu zacisnęła, banki nagle otrzeźwiały, w wielu przypadkach straciły pieniądze, a w innych działają już firmy windykacyjne. Teraz banki dmuchają już na zimne i o kredytach bez sprawdzenia w biurze informacji kredytowej można tylko pomarzyć.
– Zacznijmy od tego, że złą historię kredytową klient załatwia sobie wtedy, jeżeli nie spłaca w terminie wziętych kredytów. Wówczas taki kredytobiorca piętnowany jest określeniem “nierzetelny klient” i taka łatka jest mu przypięta na okres 5 lat. Jeżeli w tym czasie będzie w porządku w stosunku do banków łatkę tę mu odczepią.  Czasami określenie nierzetelnego klienta nie zależy tylko i wyłącznie od niego, bowiem historia zna wiele przypadków kiedy zawiniły osoby trzecie, ale dla bik i dla banku nie ma to specjalnego znaczenia. Kredyt nie spłacany w terminie równa się nierzetelnemu klientowi. Czy mimo wszystko, mimo wpisu do czarnej księgi bik klient ma szansę na kredyt?
W banku raczej nie, ale we wszelkiego rodzaju firmach pożyczkowo-finansywch z pewnością tak. Tam kredyty bez sprawdzania w bik często się zdarzają, bowiem dla firm nie ma to specjalnego znaczenia. One potrafią wyegzekwować swoje i to na swoich warunkach. Na przeróżnych forach dyskusyjnych można znaleźć informacje, że kredyty bez sprawdzania w biurze informacji kredytowej internauci dostawali. Kiedy jednak padały pytania o konkretne banki odpowiedzi nie było. W właściwie była tylko jedna i była to korporacja finansowa “skarbiec”. No ale to nie jest bank.
Są banki, które proponują kredyty bez zaświadczeń, poręczycieli i w 15 minut, ale najczęściej żądają dobrej historii kredytowej w bik, czyli czy klient tego chce czy nie banki zasięgną informacji o jego historii kredytowej. Z drugiej strony trudno dziwić się bankom, które prześwietlają swoich klientów w biurze informacji kredytowej, ponieważ ich zaległości kredytowe idą już w miliardy złotych. Dlatego tak często reklamowane przez banki kredyty bez sprawdzania, bez zaświadczeń, bez poręczycieli, bik i tylko na dowód są jedynie chwytem marketingowym.