Kasa na własny biznes

Mimo, iż w dobie kryzysu wiele firm nie poradziło sobie z jego skutkami i zawiesiło swoją działalność lub całkowicie z niej zrezygnowało, zainteresowanie własnym biznesem nadal trwa. Po największym krachu z mamy gospodarczej Polski zniknęło wiele przedsiębiorstw, a ich pracownicy znaleźli się na bruku, a właściwie powiększyli grono bezrobotnych. Urzędy Pracy zaczęły się zastanawiać jak wybrnąć z tej niekorzystnej dla obu stron sytuacji i doszły do wniosku,   że należy kontynuować rozpropagawany już wcześniej własny biznes. Jedynym problemem, jak to zwykle w takich sytuacjach bywa, są oczywiście pieniądze, a konkretnie kredyty na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Na początek pieniądze są potrzebne na rozkręcenie interesu, następne na podtrzymanie otworzonego właśnie biznesu. I o jedne i o drugie jest bardzo trudno, o czym z pewnością przekonali się otwierający własną działalność gospodarczą. Wprawdzie urzędy pracy gwarantują na początek pewne środki finansowe /około 20 tysięcy/, ale nie dość,  że ich wykorzystanie obwarowane jest wieloma przepisami, to jeszcze jest to przysłowiowa kropla w morzu potrzeb. Na bankowe kredyty na rozpoczęcie działalności gospodarczej nowicjusze biznesowi niestety nie maja co liczyć.. Na co więc mogą ?
– To prawda, kredyty na rozpoczęcie działalności gospodarczej w praktyce są nie do uzyskania. Aby taki kredyt w banku otrzymać nie wystarczy mieć tylko zabezpieczenie w postaci wpisu do hipoteki zastawianej nieruchomości. Bankom potrzebny jest także wiarygodny biznesplan, wiarygodne gwarancje spłaty, które to warunki najczęściej są nie do spełnienia. Banki nie chcą pakować się w niepewny interes, a takim interesem jest dopiero raczkujący biznes, a właściwie sfinansowanie jego rozpoczęcia. Zresztą same banki potwierdzają, że jest to dla nich niepewny interes i najczęściej – jeżeli w ogóle – są to kredyty krótkoterminowe zabezpieczone hipoteka lub zastawem. Czyli najczęściej są to pożyczki hipoteczne, gdzie nie trzeba udokumentować na co pieniądze są przeznaczane. Jest tylko jeden problem – spłata kredytu. Rozpoczynającym działalność gospodarczą potrzebne są kredyty długoterminowe, a nie jedno czy  nawet dwuletnie. Przedstawiciel banku millennium twierdzi, że przy tego rodzaju transakcja handlowych – kredyt takim biznesem również jest – banki biorą pod uwagę również doświadczenie inwestycyjne przedsiębiorcy w podobnych projektach. Jednakże najczęściej w bankach słyszy się, że nie są zainteresowanie kredytowaniem rozpoczynających działalność gospodarczą – twierdzi doradca finansowy.
Co w takiej sytuacji mają robić początkujący biznesmeni? Szukać pomocy w programach rządowych albo starać się o środki unijne.Jeżeli projekty, które składają firmy są profesjonalnie napisane, jeżeli gwarantują perspektywy rozwoju firmy i oczywiście zyski, wówczas takie firmy mogą liczyć na wsparcie unijne. Jeżeli nie, fundusze europejskie nie są w ich zasięgu. Mogą natomiast liczyć na wsparcie rządowe, bowiem takie programy również istnieją.

0 komentarzy

Brak komentarzy!

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, ale możesz być pierwszą osobą która skomentuje ten artykuł.

Napisz komentarz

Napisz komentarz

Subskrybuj ten blog

Wprowadź swój adres email aby otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach.

Centrumkredyt poleca