Karta płatnicza

Marzec 15
19:24 2012
Karta płatnicza
Ocena: 5 z: 1

Każdy bank wraz z kontem bankowym wydaje kartę płatniczą. Stanowi ona niejako łącznik pomiędzy danym bankiem a klientem. Dzięki niej możemy wypłacać środki z bankomatu oraz dokonywać transakcji bezgotówkowych. Karta płatnicza wciągu ostatnich lat przeszła głęboką metamorfozę i ewolucję.

Historia karty kredytowej nie należy do najdłuższych. Jako pierwsi zaczęli się nią posługiwać amerykanie na początku lat dwudziestych. W naszym kraju karta płatnicza pojawił się w latach osiemdziesiątych XX wieku. W 1991 roku MasterCard wraz z Europay wprowadził na rynek pierwszą globalna kartę debetową Maestro. W 1995 roku Visa i MasterCard stworzyły wspólnie standard kart chipowych EMV. Wejście w życie kart chipowych miało na celu zwiększenie bezpieczeństwa. Fale oszustw jakie miały miejsce w latach dziewięćdziesiątych zmotywowały bankowców do wprowadzenia różnego rodzaju zabezpieczeń. Pierwsze karty płatnicze przypominały kawałek kartonu z wpisanymi danymi posiadacza. Dzisiaj coraz częściej pojawiają się w naszych portfelach karty płatnicze z nowoczesnym designem czy o najnowszych technologiach. Na rynku kart płatniczych dominuje dziś Visa, choć jej wielki konkurent MasterCard nie pozostawia tej firmie wiele swobody. Wolny rynek służy producentom kart płatniczych i klientom, którzy mają większy wachlarz wyboru. Ostatnim hitem jest karta płatnicza zbliżeniowa. Mimo serii protestów , owa karta cieszy się nie małym powodzeniem.

Jeżeli Twoje zakupy nie przekraczają wartości 50 PLN to możesz z powodzeniem użyć technologii paypass. Karta zbliżeniowa jest sukcesywnie wprowadzana do wszystkich banków komercyjnych. Jak działa karta zbliżeniowa? Odczyt informacji z karty odbywa się bezprzewodowo przez indukcję elektromagnetyczną bez potrzeby wsuwania karty do czytnika.

Centrumkredyt poleca