Kapitałowy czy operacyjny

Maj 24
09:43 2010
Oceń ten artykuł

Coraz bardziej zaczyna się komplikować sytuacja polskich firm, ponieważ coraz bardziej gmatwa się sytuacja na europejskich rynkach finansowych. To między innymi dlatego banki specjalnie nie garną się do kredytowania polskich firm.
Kryzys sprawił, że wielu przedsiębiorców zmuszonych zostało do zawieszenia swojej działalności, jeszcze więcej ogłosiło upadłość. Ale również dlatego, a może przede wszystkim, że banki wstrzymały akcję kredytową dla firm. Czy jednak była to słuszna decyzja? Wielu firmom pozostały niespłacone długi, a proces upadłościowy często toczy się latami. Syndyk nie zawsze jest w stanie ściągnąć należności wobec banków.  Banki wolą teraz dmuchać na zimne i już tak chętnie przedsiębiorców nie kredytują, ale z drugiej strony trudno im odzyskać pieniądze. Ale również wiele firm jest wypłacalna, radzi sobie w tej trudnej sytuacji, a mimo to banki stawiają równości w stosunku do wszystkich firm i kredytów nie udzielają. Z pewnością boją się ryzyka jakie niesie za sobą kredytowanie długoterminowe, ale i na kredyty krótkoterminowe przedsiębiorcy nie mają co liczyć. Mogą natomiast o takie kredyty starać się duże firmy i przede wszystkim do dużych przedsiębiorstw skierowana jest oferta kredytowa.W związku z tym, czy można się dziwić mniejszym firmom, że swoje zainteresowania kierują na leasing?
– To oczywiste, jeżeli banki nie udzielają firmom kredytów, zmuszają je do sięgania po leasing. Leasing jest stosunkowo młodą metodą finansowania, ponieważ w Polsce pojawiał się na początku lat dziewięćdziesiątych i wiedza o nim nie jest zbyt dużą. Warto więc poświęcić tej kwestii kilka zdań. Ze względu na podmiot finansujący, czyli leasingodawcę, leasing możemy podzielić na leasing bezpośredni i pośredni. Natomiast ze względu na skutki podatkowe na leasing kapitałowy, czy jak kto woli finansowy oraz leasing operacyjny. Jaki najlepszy jest dla leasingobiorcy?  Trudno o jednoznaczną odpowiedź na to pytanie, zależy to od wielu czynników. Trzeba jednak wiedzieć, że leasing kapitałowy  charakteryzuje się tym, że środek trwały oddany w leasing wchodzi w skład majątku leasingobiorcy. Stosując przepisy prawa podatkowego, to na leasingobiorcy spoczywa obowiązek robienia odpisów amortyzacyjnych i co najważniejsze wchodzą one w skład kosztów uzyskania przychodu. Kosztem uzyskania przychodu są także odsetki od każdej opłaty leasingowej. Przy leasingu kapitałowym po wygaśnięciu umowy leasingowej leasingobiorca może wykupić rzecz będącą przedmiotem umowy na wcześniej określonych warunkach. I jeszcze jedno, leasing kapitałowy stosowany jest zazwyczaj do przedmiotów o stawce podatku wat w przedziale od 0 do 7 procent. Inna jest sprawa z leasingiem operacyjnym, przy którym leasingodawca pozostaje właścicielem przedmiotu leasingowanego i na leasingodawcy spoczywa obowiązek dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Zaletą leasingu operacyjnego jest możliwość zaliczenia czynszu oraz pozostałych rat leasingowych bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodu. Wadą, właśnie brak możliwości odliczenia odpisów amortyzacyjnych, które w tym przypadku należą do firmy leasingowej.