Jeszcze się opłaca

Druga połowa 2010 roku miała zasadniczo wpłynąć na rynek lokat bankowych i ich oprocentowanie miało być wyższe niż było to na początku tego roku. Tak przynajmniej twierdzili analitycy finansowi i wydaje się, że po raz kolejny się pomylili.Na rynku lokat bankowych niestety nadal nie dzieje się najlepiej. Mimo, iż inflacja w tym roku jest znacznie niższa oprocentowanie lokat raczej spada niż się podwyższa.
– To prawda, w ostatnim okresie oprocentowanie depozytów bankowych nieznacznie to nieznacznie, ale raczej spadało, szczególnie oprocentowanie lokat bez podatku od zysku. Dlaczego tak się dzieje? To nic nowego na tym rynku, ale prawdą jest, że obecnie o najwyższe lokaty bankowe jest coraz trudniej. A poza tym banki też widzą co się dzieje, analizują sytuację. Największym zainteresowaniem klientów cieszą się właśnie lokaty bez podatku belki, dlaczego więc nie skorzystać z rosnącego zainteresowania klientów takimi depozytami i nie zarobić na nich trochę grosza?- retorycznie pyta doradca finansowy
Banki zachowują się tak jakby przestały interesować się depozytami bankowymi, albo jakby świadomie tym rynkiem manipulowały – prawdopodobnie jedno i drugie. Banki dysponują już kapitałem i mogłyby odblokować kredyty. Nie chcą tego zrobić i to ich sprawa, ale nie chcą też całkwicie wycofać się z rynku lokat, ponieważ rozpoczęcie akcji kredytowej będzie wymagało kolejnych środków. Muszą się jednak w końcu na coś zdecydować, ponieważ klient nie będzie czekać w nieskończoność. W chwili obecnej trudno jest o najwyższe lokaty bankowe, ale można jeszcze takie znaleźć. Lokaty o oprocentowaniu 6-7% w skali roku to rzadkość i już raczej się nie zdarzają – chyba, że z podatkiem od zysku. -Tymczasem z ostatnich rankingów wynika, że na ich czele znajdują się lokaty internetowe, i to lokaty online mają najwyższe oprocentowanie, bez względu na czas trwania takiej lokaty. Tylko w sporadycznych przypadkach starają się z nimi konkurować lokaty zakładane w sposób tradycyjny, ale są to najczęściej poliso lokaty – twierdzi znawca rynku lokat.
I ma rację, ponieważ rzeczywiście najwyższe miejsca w rankingach zajmują  lokaty zakładane przez internet. Na przykład 3 – miesięczna lokata internetowa noble banku /6,17%/ zajmuje pierwsze miejsce –  jest to lokata z codzienną kapitalizacją. Tuż za nią jest lokata internetowa toyoty banku z oprocentowaniem 5,5%, a na trzecim lokata internetowa meritum banku 5,2% /obowiązkowe konto w tym banku/. W zestawieniu 6-miesięcznym przewodzi internetowa lokata noble banku z oprocentowaniem 5,65% z dzienną kapitalizacją 6,98%, na drugim miejscu znajduje się lokata internetowa meritum banku oprocentowana na 4,9%, z dzienną  kapitalizacją 6,05% /obowiązkowe konto bankowe/, a na trzecim lokata polbanku 4,86% z dzienną kapitalizacją 6% /konto w tym banku/. W zestawieniu rocznym dominuje lokata noble bank, na drugim jest lokata internetowa meritum banku, a na trzecim lokata fm banku. Na kolejnych miejscach rankingowych najwięcej jest lokat zakładanych za pośrednictwem internetu – lokaty online zdominowały rynek lokat bankowych.

0 komentarzy

Brak komentarzy!

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, ale możesz być pierwszą osobą która skomentuje ten artykuł.

Napisz komentarz

Napisz komentarz

Subskrybuj ten blog

Wprowadź swój adres email aby otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach.

Centrumkredyt poleca