Jak wyczyścić BIK?

Maj 28
21:11 2017
Jak wyczyścić BIK?
4.5 (90.91%) 11 votes

W Internecie często można znaleźć reklamy firm zajmujących się „czyszczeniem BIK-u”. Osoby chcące wziąć kredyt w banku nierzadko decydują się na tego rodzaju usługi. Wyczyszczenie historii kredytowej wpływa na poprawę wiarygodności kredytowej klienta chcącego wziąć kredyt. W jaki sposób wyczyścić historię kredytową w BIK-u?

Każdy kredytobiorca posiadający opóźnienie w spłacie kredytu dłuższe niż 60 dni trafia do Biura Informacji Kredytowej. Instytucja ta zajmuje się gromadzeniem i przetwarzaniem danych na temat historii kredytowej klientów banków. BIK powstał na podstawie ustawy Prawo bankowe z 1997 roku. Według przepisów regulujących zasady funkcjonowania BIK instytucja ta ma prawo bez zgody kredytobiorcy dysponować jego danymi dotyczącymi kredytów niespłaconych, a także spłaconych z opóźnieniem dłuższym niż 60 dni. Informacje bez zgody klienta mogą być przetrzymywane w BIK-u przez 5 lat od dnia uregulowania należności.

Informacje na temat kredytobiorców są dostarczane do biura informacji kredytowej przez banki i SKOK-i działające na terenie Polski.

Czym zajmuje się BIK?

Biuro Informacji Kredytowej, oprócz przechowywania danych na temat kredytobiorców, zajmuje się także przekazywaniem tych informacji zainteresowanym instytucją finansowym. Bank, w którym klient złożył wniosek kredytowy, wysyła zapytanie na jego temat do BIK-u, by dowiedzieć się, czy był on wiarygodnym kredytobiorcą w przeszłości i czy ma pozytywną historię kredytową. Często informacja otrzymana z BIK-u decyduje o tym, czy kredytobiorca uzyska kredyt, czy nie.

BIK zbiera informacje nie tylko o kredytobiorcach mających opóźnienia w spłacie, ale także o tych, którzy terminowo spłacają swoje zobowiązania. Jednak do przetwarzania takich pozytywnych danych BIK potrzebuje zgody kredytobiorcy.

Kto może usunąć negatywne informacje z BIK-u?

Osoba posiadająca złą historie kredytową po spłaceniu swojego zobowiązania może wnioskować do banku, który udzielał kredytu, o usunięcie niepochlebnej adnotacji z BIK-u. Warto wiedzieć, że takie adnotacje mogą być usunięte tylko poprzez dyspozycje z instytucji finansowej udzielającej zobowiązania.

Czyszczenie BIK-u od kuchni

Na polskim rynku znajdziemy szereg firm, które zajmują się czyszczeniem BIK-u. Ich praca skupia się przede wszystkim na analizie sytuacji kredytowej klienta i na negocjacjach z bankiem. Czasami na skutek takich działań może dojść do usunięcia negatywnych danych, jednak nie zawsze jest to możliwe.

Zgodnie z prawem informacje o kredytach spłacanych z opóźnieniem mogą zostać usunięte tylko w następujący sytuacjach:

  • po 5 latach od dnia całkowitego uregulowania zobowiązania – po tym okresie BIK nie może już dysponować danymi kredytobiorcy bez jego zgody na ich przetwarzanie (wyjątek stanowią kredyty ze znacznymi opóźnieniami w spłacie),
  • jeśli są błędne lub trafiły do bazy BIK przez pomyłkę.