Jak wybrać najlepsze konto firmowe?

Kwiecień 22
15:03 2016
Oceń ten artykuł

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej bez posiadania rachunku bankowego jest w obecnych czasach zupełnie niemożliwe. Wybierając konto dla swojej firmy, warto wiedzieć, na co zwracać uwagę, by płacić za nie jak najmniej.

Sporą pokusa dla przedsiębiorców – zwłaszcza tych stawiających pierwsze kroki w branży biznesowej – jest poprzestanie na wykorzystywaniu do celów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą posiadanego już konta osobistego. Te są bowiem zdecydowanie tańsze w użytkowaniu niż konta typowo firmowe. O ile na początku drogi w rozwoju własnej firmy taka opcja może być atrakcyjna ze względów finansowych, o tyle na dłuższą metę posiłkowanie się prywatnym kontem mija się z celem.

Banki obecnie udostępniają przy kontach firmowych z poziomu bankowości elektronicznej (w tym mobilnej) wiele narzędzi, które mogą niezwykle ułatwić zarządzenie budżetem firmy, pozwalając na sprawne dokonywanie i katalogowanie rozliczeń z kontrahentami czy pracownikami. Dodatkowo na pewno nie będziemy mieć w przypadku konta firmowego problemów z uznaniem go zwrotem podatku z urzędu skarbowego, co nie zawsze jest możliwe do osiągnięcia, gdy zechcemy, by fiskus przelał nam pieniądze należne naszej firmie na konto osobiste – nie wszystkie banki udostępniają taką opcję.

Gdy wiemy już, że konto firmowe jest niezbędne dla właściwego funkcjonowania przedsiębiorstwa, pora na wybranie rachunku dla własnej firmy. Jak go wybrać? Pomocna może okazać się w tym celu porównywarka kont. Dzięki niej możemy dowiedzieć się, które banki i w których ofertach zagwarantują nam najniższe, a nawet zerowe koszty w zakresie prowadzenia rachunku firmowego czy wydanej do niego karty płatniczej. Będziemy też mogli poznać informacje o cenach przelewów, w tym zleceń stałych, tak często wykorzystywanych w rozliczeniach przez firmy.

Porównywarka sama uszereguje nam poszczególne oferty kont od najkorzystniejszego w oparciu o pożądane przez nas parametry. Dzięki temu będziemy w stanie w szybki sposób przeanalizować aktualne na rynku bankowym oferty biznesowych rachunków rozliczeniowych, ustalając, który z nich okaże się w przypadku naszej firmy najkorzystniejszy.