Jak wybrać najkorzystniejsze konto walutowe?

Styczeń 31
09:12 2012
Oceń ten artykuł

Zwykłe konta osobiste, konta bankowe dla firm, konta internetowe, rachunki oszczędnościowe i konta walutowe, porównania, rankingi – wybór szeroki, a decyzja trudna. Ofert jest wiele, zróżnicowane oprocentowanie, opłaty bankowe, koszty utrzymania, warunki.

Dlatego przy wyborze tego najkorzystniejszego dla siebie konta należy zadecydować o co tak naprawdę nam chodzi, co dla nas jest najważniejsze. Czy na przykład oprocentowanie konta, czy może opłaty za jego prowadzenie, a może jeszcze coś innego.

Podobnych problemów najczęściej nie ma klient, który chce założyć w banku konto walutowe. W przypadku kont walutowych, aż takiej konkurencji raczej nie ma. Podobna zresztą jest sytuacja na rynku lokat walutowych. Wybór lokat jest raczej niewielki i do tego praktycznie są one nieopłacalne – najczęściej z powodu symbolicznego raczej oprocentowania.

Wracając do kont walutowych, to w tym przypadku rankingów, porównań, ani kalkulatorów raczej nam nie trzeba. Najciekawszą propozycję ma Deutsche bank oraz ostatnio Alior bank. Na przykład Deutsche bank jeszcze w maju ubiegłego roku poszerzył swoją ofertę walutowych kont rozliczeniowo -oszczędnościowych dla klientów indywidualnych. Od maja w banku tym można również było założyć konto walutowe w jenach, dolarach australijskich, kanadyjskich, koronach duńskich, szwedzkich, czeskich oraz węgierskich forintach.
W ramach osobistych kont walutowych w Deutsche banku można wyłącznie dokonywać transakcji bezgotówkowych. Oprocentowanie na tych kontach jest zmienne, najczęściej wynosi zero procent, natomiast opłaty są zgodne z taryfikatorami bankowymi. Są dostępne na stronach internetowych oraz na tablicach ogłoszeniowych banku.
Na przeróżnych forach bankowych brak jest informacji na temat kont walutowych, ich oprocentowania, kosztów utrzymania, brak jest też wszelkiego rodzaju rankingów, porównań i kalkulatorów.

A rachunek oszczędnościowy?

Rachunek oszczędnościowy to też dobra opcja. Chyba jednak nie ma takiej potrzeby, skoro brak jest zainteresowania kontami walutowymi ze strony klientów. Prawdopodobnie również dlatego, że ich oprocentowanie jest raczej śladowe. Zresztą nie tylko konta walutowe są nisko oprocentowane, albo w ogóle nie są oprocentowane. Podobna sytuacja jest także z kontami osobistymi w złotówkach. Tylko, że na kontach osobistych Polaków w złotówkach znajduje się ponad 700 miliardów złotych, mają więc banki czym obracać.

Ostatnio jednak do Deutsche banku dołączył Alior bank, który ma nawet chyba ciekawszą ofertę, bowiem konto walutowe w Alior banku jest po prostu tańsze w obsłudze. Poza tym konto walutowe w Alior banku założyć można aż w 11 walutach: euro, dolarach amerykańskich, dolarach australijskich, dolarach kanadyjskich, frankach szwajcarskich, funtach brytyjskich, koronach czeskich, koronach duńskich, koronach norweskich, koronach szwedzkich oraz rublach rosyjskich. Prowadzenie takiego konta jest w Alior banku bezpłatne, wypłaty z bankomatów Alior banku, sieci Euronet, cash4you również, natomiast w pozostałych pobierana jest opłata w wysokości 5 złotych.