Inwestuj i się ubezpieczaj

Mimo kłopotów finansowych jakie w chwili obecnej ma wiele polskich rodzin, są też i takie, którym wiedzie się zupełnie dobrze. Te rodziny albo odkładają swoje pieniądze w bankach, albo je inwestują. Najlepiej na rynku funduszy inwestycyjnych. Ale jak się okazuje nie tylko, bowiem lepszą forma inwestowania jest ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy. Dlaczego akurat ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy, a nie fundusze inwestycyjne? Z prostej przyczyny, ponieważ fundusz inwestycyjny, obojętnie czy jest to fundusz agresywny czy bardziej bezpieczny to jednak i tak duże ryzyko. Natomiast ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy łączy najlepsze cechy funduszu inwestycyjnego, lokaty i ubezpieczenia na życie. Tak więc zysk jest potencjalnie wyższy niż samej lokaty bankowej, mniejsze ryzyko niż samodzielne inwestowanie w papiery wartościowe. a poza tym im dłużej oszczędzamy tym większy mamy kapitał.
– Dla mniej zainteresowanych informacja, że w naszej strukturze oszczędnościowej fundusze inwestycyjne zajmują dopiero trzecią pozycję, po lokatach bankowych oraz “oszczędnościach w skarpecie”. W 2009 roku w funduszach inwestycyjnych ulokowanych mieliśmy jedynie około 17% wszystkich naszych oszczędności. W 2010 fundusze inwestycyjne znacznie powiększyły swoje aktywa i mimo pewnych wahań na tym rynku zainteresowanie inwestorów nimi stale rośnie. Podobna sytuacja jest w ubezpieczeniowych funduszach kapitałowych. Specjaliści od finansów są zdania, że albo Polacy są bardzo ostrożni w stosunku do jakiegokolwiek inwestowania, a w fundusze inwestycyjne, giełdę oraz fundusze ubezpieczeniowe i emerytalne w szczególności, albo odstraszają ich wysokie opłaty za zarządzanie funduszami, które u nas jest kilkakrotnie większe niż za granicą. Poza tym sami inwestują w walutę oraz złoto – twierdzi znawca tego rynku.
Ale istnieje też opinia, że Polacy nie oszczędzają i nie inwestują, ponieważ są słabo wyedukowani i aby ten fakt zmienić potrzebna jest stała edukacja społeczeństwa. Tak naprawdę niewiele wiemy o funduszach, oszczędzaniu, giełdzie, ubezpieczeniach itp. Nie wiemy co to jest ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy, fundusz zrównoważony, fundusz stabilnego wzrostu, parasolowy czy też hybrydowy oraz, że długotrwałe oszczędzanie bardzo się opłaca. Problem w tym, że jesteśmy niecierpliwi, chcemy mieć natychmiastowy zysk. W funduszach tak się nie da, tam trzeba być cierpliwym i na zysk należy poczekać.

Subskrybuj ten blog

Wprowadź swój adres email aby otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach.

Centrumkredyt poleca