Fundusze inwestycyjne zawsze przyciągały inwestorów

Styczeń 14
01:19 2010
Oceń ten artykuł

Fundusze inwestycyjne zawsze przyciągały inwestorów nie tylko swoją różnorodnością inwestowania, ale również wielkimi możliwościami zarobienia dużych pieniędzy. Oczywiście na inwestowaniu w fundusze inwestycyjne można tez wiele stracić – wszystko zależy od koniunktury oraz wiedzy inwestorów o rynku funduszy inwestycyjnych. Zresztą jak na każdym rynku finansowym również w funduszach nie wszyscy zyskują. Są takie bowiem prawidła, że musi być przegrany aby był wygrany. Nie może więc być tak, że wszyscy na inwestowaniu w funduszach zyskują. Wobec tego rodzi się pytanie: jak inwestować, aby nie stracić? W jakie fundusze najlepiej zainwestować swoje pieniądze, kiedy najlepszy jest moment na inwestowanie, na kupno, a kiedy najlepszy na sprzedaż?
– Na początek powinniśmy sobie odpowiedzieć na kilka pytań – poucza ekspert tego rynku – po pierwsze na jak długo, na jaki okres mamy zamiar zainwestować swoje pieniądze, po drugie czy mamy zamiar wpłacić jakąś określoną kwotę jednorazowo, czy też w mniejszych ratach, ale systematycznie, po trzecie na jaki poziom ryzyka decydujemy się / a więc wybór funduszu, akcje, obligacje, czy też połączenie tych segmentów inwestowania agresywnego i bezpiecznego/ oraz jakiego zysku się spodziewamy. Warto też skorzystać z dostępnych na rynku książek i skryptów dotyczących rynku funduszy oraz sposobów i zasad dobrego inwestowania, ważna jest także wycena funduszy inwestycyjnych, a więc zapoznanie się z aktualnymi trendami cenowymi.
Jakie czynności należy podjąć, skoro już posiedliśmy tę podstawową wiedzę, kiedy zdecydowaliśmy się na zainwestowanie na rynku funduszy inwestycyjnych, jeżeli już mamy w zanadrzu pomysł na inwestycję, mamy obmyśloną strategię oraz kwotę do zainwestowania? Żeby zostać uczestnikiem funduszu trzeba otworzyć rejestr w którym zapisywane  później będą jednostki funduszu, czyli należy zlecić takie otworzenie rejestru. Można to zrobić osobiście – w zależności od funduszu – w punktach obsługi klienta, lub drogą elektroniczną. Po otwarciu rejestru należy wpłacić określoną kwotę, jeżeli inwestor decyduje się na systematyczne wpłaty najlepiej jak założy w swoim banku stałe zlecenie przelewu.
– Inwestowanie na rynku funduszy inwestycyjnych nie jest rzeczą prostą, nikt też nie zapewni klientowi natychmiastowego zysku, bowiem tu nie ma żadnej czarnej magii gdzie jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki można zarobić na tym czy innym funduszu. Ten rynek trzeba znać i mieć cierpliwość, a jak się nie zna to trzeba się go nauczyć, poznać też akytualne notowania, rankingi, ważna jest także wycena funduszy inwestycyjnych bo bez niej nie wyobrażam sobie prawidłowego inwestowania. Działania na oślep są nad wyraz niewskazane – stwierdził jeden z inwestorów.