Fundusze emerytalne – ranking

Listopad 05
14:10 2011
5 (100%) 1 vote

Otwarte Fundusze Emerytalne są już z nami czternasty rok. Powstały one w liczbie 22 pod koniec 1999 roku. Obecnie ich liczba zmalała do czternastu. OFE są elementem reformy emerytalnej, które stanowią drugi filar.

Czy tego chcemy czy nie uczestnictwo w nich jest obowiązkowa. Dlatego właśnie dobrze jest dokonać wyboru, który będzie dla nas najkorzystniejszy, a jak wiadomo, najkorzystniejsze jest to, co zarabia najlepiej. Przedstawiamy najlepsze obecnie fundusze emerytalne – ranking stóp zwrotu od początku działalności oraz ranking największej liczby klientów.

Fundusze emerytalne – ranking według liczby klientów:

 1. ING OFE – 2,96 mln klientów
 2. Aviva OFE (dawniej CU) – 2,71 mln klientów
 3. PZU OFE – 2,21 mln klientów
 4. Amplico OFE – 1,18 mln klientów
 5. AXA OFE – 1,1 mln klientów
 6. AEGON OFE – 0,93 mln klientów
 7. Nordea OFE – 0,91 mln klientów
 8. Generali OFE – 0,89 mln klientów
 9. Pocztylion OFE – 0,59 mln klientów
 10. Bankowy OFE – 0,53 mln klientów
 11. Allianz OFE – 0,51 mln klientów
 12. Pekao OFE – 0,35 mln klientów
 13. Warta OFE – 0,31 mln klientów
 14. Polsat OFE – 0,3 mln klientów

Fundusze emerytalne – ranking najlepiej zarabiających od początku działalności:

 1. ING OFE – 228,2%
 2. Polsat OFE – 222,1%
 3. Generali OFE – 218,1%
 4. Nordea OFE – 210,1%
 5. Warta OFE – 206,5%
 6. PZU OFE – 205,2%
 7. AXA OFE – 203%
 8. AVIVA OFE – 200,8%
 9. Bankowy OFE – 194,1%
 10. AEGON OFE – 194%
 11. Amplico OFE – 192,5%
 12. Allianz OFE – 188,3%
 13. PKO OFE – 188,3%
 14. Pocztylion OFE – 178,5%

Porównując oba zestawienia widać wyraźnie, że Polacy nie zawsze są świadomi wartości ich funduszu. Zwłaszcza widać to na przykładzie Polsatu, który jako drugi spośród najlepiej zarabiających OFE, jest ostatni pod względem liczby klientów. Trzecie pod względem zarobków Generali, ma mniej klientów niż dużo słabiej notowane Amplico, AXA, Aviva czy AEGON.

Fundusz emerytalny nierozerwalnie wiąże się z podjęciem kariery zawodowej. Każdy, kto stawia swoje pierwsze kroki w pracy musi zdecydować się na fundusz emerytalny. Wyjątek stanowią urodzeni przed 1 stycznia 1949 roku, których reforma w ogóle nie objęła. Przystąpić do OFE  może osoba, która podlega ubezpieczeniom społecznym. Podmiotem, który tworzy II filar są Otwarte Fundusze Emerytalne. Na co należy zwrócić uwagę wybierając fundusz? Przede wszystkim nasza uwaga powinna skupić się na wysokości stopy zwrotu z danego funduszy. Kluczowym zadaniem OFE jest gromadzenie i inwestowanie naszego kapitału. W związku z tym najważniejszym parametrem , który określa opłacalność danej jednostki jest zysk jaki przynosi swoim członkom. zysk ten powinien być także rozpatrywany na poziomie wieloletnim. To, ze dany fundusz dobrze prosperuje przez miesiąc jeszcze o niczym nie świadczy. Aby mieć całościowy obraz kondycji danego OFE należy sprawdzić jego poczynania w perspektywie kilku ostatnich lat. Jeżeli przez 5 ostatnich lat jest on numerem jeden na listach rankingowych to możemy być spokojni o swoją przyszłość.  Nie dajmy się nabrać na piękne oczy agentów ubezpieczeniowych, którzy chwalą się wykresami i tabelkami z ostatnich kilku miesięcy. Nie jest to bowiem dostateczne źródło informacji dla przyszłego członka funduszu. Innym wskaźnikiem, który określa kondycję funduszy jest jakość obsługi klienta oraz liczba członków. Fundusze emerytalne, ranking jaki je opisuje klarownie wskazuje na trzy najsilniejsze pozycje na polskiej scenie ubezpieczeniowej.

Od kilku lat naprzemiennie owe towarzystwa wymieniają się pozycjami w zestawieniach. Bezkonkurencyjny w obecnym czasie wydaje się ING Bank Śląski tuż za nim PZU Złota Jesień i na trzecim miejscu AVIVA.  Osoby, które mają problem z wyborem funduszu powinny swoją uwagę skupić przede wszystkim na tych trzech firmach. Fundusze emerytalne, ranking OFE czy różnego typu zestawienia wszystkich towarzystw powinny być obiektywne. Należy uważać na sponsorowane rankingi, które zamiast miarodajnych wyników mydlą nam oczy opłaconymi wynikami.