Fundusz emerytalny-co wiedzieć powinniśmy.

Fundusz emerytalny jest jednym z filarów naszej przyszłej emerytury. Wszyscy którzy przyszli na świat po 1968 roku, są zobowiązani do wybrania swojego funduszu, inaczej zostanie on nam przydzielony poprzez losowanie. Fundusz emerytalny wszedł w życie za sprawą ustawy z 1999 roku.

Kiedy wybrać fundusz emerytalny?

Oczywiście podczas podjęcia pierwszej pracy. Listownie otrzymamy wiadomość, że należy wybrać jedną z propozycji funduszu, inaczej zostanie przyznany nam poprzez losowanie. Takiej sytuacji należy unikać, gdyż fundusz emerytalny ma za zadanie zbierać pieniądze na nasza przyszłość. Dlatego warto zainteresować się tym wcześniej i podjąć decyzję opartą na rzetelnych informacjach.

Skąd brać rzetelne informacje?

Należy śledzić wszelkie zestawienia, które aktualnie się pojawiają w Internecie, mediach. W tym przypadku bardzo przydatna jest prasa. Może również popytać znajomych o opinie lub rozejrzeć się za doradcą finansowym.

 

Czy można zmienić fundusz po jakimś czasie?

Tak, fundusz emerytalny można zmieniać co 2 lata.  Odłożone pieniądze oczywiście nie przepadają. Jednak łączące się ze zmianą formalności, sugerują że najlepiej od razu rzetelnie podejść do sprawy, by potem nie zaprzątać sobie tym głowy ponownie.

 

A co z ZUS-sem?

Fundusz emerytalny stanowi jeden z filarów naszej emerytury, który na nas zarabia. Składki które trafiają do ZUS-u są przeznaczone dla aktualnych emerytów. Naszą przyszłą kieszeń zasila jedynie wybrany wcześniej fundusz emerytalny.

 

Co z dziedziczeniem zebranych środków na koncie?

Nasze pieniądze nie przepadają. Prawo do dziedziczenia mają osoby wymienione podczas podpisywania umowy. ZUS nam nie daje takiej możliwości, pieniądze nie wpłyną na konto bankowe naszych bliskich.