Finanse osobiste to podstawa

Luty 11
16:26 2012
Oceń ten artykuł

 Człowiek uczy się całe życie, a i tak nigdy nie dowie się wszystkiego. Są jednak dziedziny, w których lepiej jest nie tylko wiedzieć, ale także umieć. Taką dziedziną są z pewnością finanse osobiste. Umiejętne ich prowadzenie to podstawa codziennego życia. Skąd jednak wziąć wiedzę, a tym bardziej jak nabrać umiejętności prowadzenia finansów, skoro nie uczą nas tego w szkołach, a i w niejednym domu kuleją one na obie nogi?
No cóż, tutaj niestety musimy uczyć się sami lub korzystać z rad specjalistów. Oczywiście każdą ich radę należy rozpatrzeć pod kątem przydatności właśnie dla nas. Nie każdy bowiem ma takie same potrzeby i cele, więc nie każdy będzie potrzebował takiego samego konta osobistego, karty kredytowej czy lokaty. Zaczynając jednak od początku, to wszyscy powinniśmy ułożyć sobie dobry plan. Plan, który zakłada ile w danym miesiącu musimy przeznaczyć na opłaty, ile na życie, a ile na inne potrzeby. Najlepiej użyć do tego arkusza kalkulacyjnego. Możemy stworzyć go sami lub skorzystać z arkuszy, które ktoś umieścił w Internecie. Po wpisaniu naszego miesięcznego przychodu oraz wydatków na poszczególne ich grupy będziemy mieli wyliczone ile pieniędzy nam zostanie lub jakiej kwoty nam zabraknie. W pierwszym przypadku możemy pomyśleć o inwestycji, żeby nadwyżka nie przepadła nam na gadżety i niepotrzebne przedmioty, w drugim będziemy wiedzieli, że z czegoś zrezygnować musimy. Jeśli nie da się tego zrobić, to będziemy musieli postarać się o dodatkowe źródło finansowania. Tak prosta czynność powoli nam zatem stwierdzić w jakiej kondycji są nasze finanse osobiste.
Jest to tylko jeden z wielu kroków, który pozwoli nam poprawić finanse osobiste. Jeśli już dojdziemy do wniosku, że na czymś możemy zaoszczędzić, to będziemy musieli wprowadzić to w życie, a to już zdecydowanie trudniejsza sprawa.